Законът изисква двумесечен срок за произнасяне по касирането на изборите, но постъпващите искания ще забавят процеса. Това каза по БНТ бившия министър на правосъдието и конституционен съдия Янаки Стоилов.
Би трябвало да се проучат всички данни, за да се стигне до установяване на действителното положение, особеното в такива производства, че Конституционният съд в своята дейност се доближава до дейността на останалите съдилища, т.е. той до голяма степен става съд по фактите, защото в останалите случаи той главно е съд по правото, за да прецени определени съответствия. И това вероятно ще наложи провеждане на експертизи, защото ако не се стигне до първичните данни, няма как да се направят точните заключения, коментира Стоилов.
По думите му законът изисква само в двумесечен срок да се стигне до произнасяне, но лавинообразното постъпване на искания ще забави процеса.
"Колкото повече се множат тези горе-долу еднотипни искания, толкова повече това затормозява процеса, защото целта трябва да бъде ефективна, ясен резултат, какво отразяват изборите като воля на българските граждани", посочи конституционният съдия.
"Съдът е орган, които разглежда спорове, които са му поставени. Той нито си поръчва спорове, нито пък казва на някой, че не може да упражнява правото, за да отнесе даден въпрос. Парламентът така е доказвал многократно, че той може да заседава и без да работи. Априорно ние не можем да дадем отговор, така че не се спира дейността на институциите от това, че има открит спор пред Конституционния съд", поясни още той.