Два турски сондажни кораба продължават работата си в Източното Средиземноморие, а друг кораб ще се присъедини към тях този месец, съобщи днес министърът на енергетиката Фатих Дьонмез на фона на напрежението между Кипър и Турция във връзка с тези проучвания, предаде Ройтерс.
Кипър реагира остро на турските проучвания на въглеводороди в регион, който смята за своя изключителна икономическа зона. Според Кипър тези проучвания нарушават суверенните му права.
Европейският съюз подкрепя позицията на Кипър и възложи на Европейската комисия да подготви подходящи мерки в случай, че Турция не прекрати незаконните сондажи.
Турция от своя страна отхвърля споразуменията на Кипър с другите средиземноморски страни за морските икономически зони.
Източник: https:www.24chasa.bg