Сред потока от информация за COVID-19 вече се питаме кое е лъжа и кое измислица. Експертите от Световната здравна организация „разбиха“ митове за заразата, които се носят в медийното пространство.
Един от тях е свързан с твърдението, че излагането на слънце помага за избягване на заразяване с коронавирус. СЗО опровергава тази информацията и подкрепя тезата си с пример от редица държави с горещо време и голям брой болни хора.
Това важи и за горещата вана или душ като средство за предотвратяване на заразата. Експертите от СЗО припомнят, че честото миене на ръцете и избягване на докосването на лицето, са най-сигурните методи за ограничаване на риска от зараза. Те определят като мит и техниката със задържане на въздуха, която според информация в интернет, помага да разберем дали сме заразени.
Експертите припомнят, че това може да се установи единствено чрез съответните изследвания. Те са на същото мнение и по отношение на ваксините и антибиотиците като превантивни мерки срещу коронавируса. От СЗО припомнят, че все още не е създадена ваксина срещу коронавируса. Организацията отхвърля и твърдението, че ковид-19 се предава чрез ухапване от комари.
Експертите не препоръчват консумацията на алкохол с цел предпазване от зараза и подчертават, че този метод е по-скоро с обратен ефект. Те не приемат и твърдението, че чесънът предпазва от коронавирус, заявявайки че липсват достатъчно научни данни за това, пише Здраве.то.