България въвежда граничен контрол с Румъния за шест месеца, считано от 1 януари. Това е първата новина в емисиите на най-рейнтинговия румънски телевизионен канал Digi24.
Министерският съвет в София прие в сряда решение за временно въвеждане на контрол на вътрешната българо-румънска граница и спиране на граничните контролно-пропускателни пунктове на вътрешната българо-румънска и българо-гръцка граница, решение преди реалното присъединяване към Шенген със сухопътните граници, което беше договорено с Румъния, Унгария и Австрия на 22 ноември в Будапеща, предава News.ro, позовавайки се на БТА.
Решението има за цел да осигури изпълнението на Четиристранната декларация между Австрия, България, Унгария и Румъния, договорена на 22 ноември тази година в Будапеща, както и на Решението на (Европейския) съвет за определяне на дата за премахване на контрола върху хората по вътрешните сухопътни граници със и между Република България и Румъния.
В съответствие с Четиристранната декларация от Будапеща, за да се предотвратят възможни заплахи за сигурността, породени от промяна в миграционните модели, които биха могли да възникнат като непосредствена последица от липсата на контрол на вътрешните граници, граничният контрол ще се извършва на пунктовете за пресичане на граница на вътрешната граница с Румъния за период от шест месеца, считано от 1 януари 2025 г., след което ще бъдат преустановени. На 12 декември Съветът на Европейския съюз реши Румъния и България да влязат в Шенген и със сухопътни граници от 1 януари следващата година, което означава, че Румъния и България стават външни граници за Шенгенското пространство.
От 12 декември, когато беше взето решението на Европейския съвет, българската преса съобщава, че ще бъдат предприети мерки на българските гранични пунктове. "След присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство по суша, от 1 януари преминаването през ГКПП на "Дунав мост" при Видин-Калафат на румънско-българската граница и събирането на пътни такси по моста ще се проведе както досега", съобщи за БТА областният управител на Видин Ани Арутюнян. През следващите шест месеца контролът от страна на Гранична полиция там ще бъде частичен, през първите шест месеца на 2025 г. те ще се прилагат на база "анализ на риска".
Русе
След 1 януари 2025 г. не се очакват големи промени в инфраструктурата в района на моста на река Дунав от Русе, на румънско-българската граница. Промените ще са свързани основно със сигнализацията и организацията на движението в района, обясняват от граничния пункт.
Според съвместната декларация на Австрия, Унгария, Румъния и България миналия месец обаче контролът по северната българска граница остава за следващите шест месеца. Както каза през ноември директорът на ГД "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов, няма да се контролират всички лица и превозни средства, преминаващи границата. Според метода за анализ на риска, с акцент върху нелегалната миграция, около 5-10% от автомобилите, основно при излизане от България, ще бъдат отделяни в края на граничната зона и подложени на контрол. Очаква се да бъде уточнен основният маршрут на движение. Също така Областната пътна дирекция трябва да смени знаците, така че на изхода на граничния пункт да се дава предимство на МПС, идващи от Румъния, а не на тези, които се движат по пътя за и от Мартен и Силистра.
Плевен
Подготовката на институциите за бъдещото присъединяване на България към Шенген по суша е била обсъдена на среща в Областната администрация на Плевен, съобщи за БТА областният управител Николай Абрасев. Стана ясно, че за контрола на граничния пункт ще е необходимо да се осигурят зони за проверка на превозни средства, установени след анализ на риска, извън територията на фериботния комплекс в Никопол, допълни областният управител.
Силистра
Двата гранични пункта в Силистренска област - "Силистра - Кълъраш", който осигурява сухопътна и фериботна връзка с Румъния 24 часа в денонощието, и "Кайнарджа - Липница" ще заработят напълно в съответствие с изискванията на европейския регламент след решението на Съвета на ЕС, съобщи за областният управител Илиян Великов след проведените срещи с отговорните институции. По думите му се очаква граничният контрол да продължи избирателно още 6 месеца.
От граничната полиция все още не са уточнили къде ще бъдат пунктовете, къде ще става и как ще се събират таксите от преминаващите превозни средства. Великов подчерта, че Агенция "Пътна инфраструктура" ще премахне знаците, обозначаващи граничните контролно-пропускателни пунктове и е готова с новата пътна маркировка. Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Силистра ще продължи да извършва фитосанитарен контрол и дезинфекция като мярка за предотвратяване на заразни болести по животните.
Добрич
При положително становище за влизане на България в Шенген с отворени сухопътни граници, трите гранични пункта на румънско-българската граница – „Кардам“, „Дуранкулак“ и „Северняк“ ще заработят напълно в съответствие с изискванията на Европейска регулация. И в трите Областната дирекция по безопасност на храните в Добрико ще продължи да извършва фитосанитарен контрол и дезинфекция като мярка за предотвратяване на заразни болести по животните, съобщиха за БТА от пресцентъра на Областната администрация в Добричо. Преустановява се дейността на Агенция "Митници" на ГКПП "Кардам" и "Дуранкулак" по отношение на такси и разрешителни. Ще бъдат монтирани необходимите указатели и табели.
Велико Търново
Проверките на превозни средства и хора ще продължат до 6 месеца след присъединяването на България към Шенген, но те ще бъдат на случаен принцип и няма да се извършват в граничната зона на международно пристанище Свистов на румънско-българската граница, обясни главен инспектор Петко Ангелов , началник на Гранично полицейско управление (ГПУ). Необходима е техническа и инфраструктурна подготовка за изграждането на ГКПП-та на трите входа на Свищов – откъм Плевен, откъм Русе и откъм Велико Търново, като за първите два ще е по-лесно, защото има обособени места, където това може да се случи. Що се отнася до входа от Велико Търново, ще е малко по-трудно, защото трябва да изберем подходяща точка, която да не пречи на движението, каза миналата седмица главен инспектор Ангелов.
Враца
На ГКПП "Оряхово" на румънско-българската граница се извършва контрол в реално време чрез автоматизирани работни станции, чрез които се записват и контролират всички преминаващи лица и превозни средства. Граничният контрол ще бъде с променен интензитет през първите шест месеца на следващата година. Малка част от преминаващите превозни средства ще бъдат обект на проверки на случаен принцип. Сградите на граничните пунктове ще бъдат поддържани. Очаква се окончателното премахване на граничния контрол да стане до края на юни 2025 г., като до този момент държавните институции, работещи на граничните пунктове, поетапно ще предприемат мерки за улесняване на процедурите за плавна реорганизация на дейността, съобщиха от областната администрация, пише Digi24.