Обвиниха бившия румънски президент Траян Бъсеску в сътрудничество със "Секуритате"

https://mreja.bg/novini/obviniha-bivshiya-rumanski-prezident-trayan-basesku-v-satrudnichestvo-sas-sekuritate/91883 Mreja.bg
Обвиниха бившия румънски президент Траян Бъсеску в сътрудничество със "Секуритате"


Бившият румънски президент Траян Бъсеску е бил обвинен в това, че си е сътрудничил със структурите на румънската Държавна сигурност по времето на тоталитарният режим, т.нар. „Секуритате“, от съда в страната, предава AFP.

Това е голям удар по репутацията на бившият президент, тъй като той беше една от основните фигури в прехода към демокрация и пазарна икономика на Букурещ.

Той обяви, че ще обжалва решението пред Върховният съд, предава "Фокус".

Апелативният съд на Румъния заяви, че има доказателства за това, че Басеску е сътрудничил на „Секуритате“, като се позовава на документи, датиращи от годините му като студент в Констанца.

„Не знаех, че това е „Секуритате“, заяви той пред репортери във връзка с обвиненията, след като призна, че наистина е доставял информация за свои колеги на сътрудник на службите.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.