"Ню Йорк Таймс": Сцени от окопната война в епохата на дроновете

https://mreja.bg/novini/nyu-york-tayms-sceni-ot-okopnata-voyna-v-epohata-na-dronovete/146240 Mreja.bg
"Ню Йорк Таймс": Сцени от окопната война в епохата на дроновете

Петима руски войници, въоръжени с автомати и гранати, изпълзяват от окопите си в ниско разположен овраг, готови да атакуват украинските позиции. Поне един от тях чува подобно на стършели бръмчене и поглежда нагоре - в обектива на надвиснал над тях дрон, и разбира, че са били засечени.

Малко неща се случват в тази война, без другата страна да не наблюдава.

Иззад назъбени дървета, които хвърлят листата си преди настъпването на зимата, група украински пехотинци бързо открива огън с автомати и гранатомети. В същото време въоръжени дронове, действащи на километри от окопите, хвърлят гранати. Звукът обстрелите от двете страни се слива, създавайки хора на битката между линиите на окопите, отдалечени само на 150 метра една от друга.

На пръв поглед сраженията приличат на хилядите места на сражения в Украйна, всяко от които има свой собствен масив от окопи и бункери. Но украинските войници казват, че един руски пробив тук, край град Торецк в Източна Украйна, може да има катастрофални последици за отбраната на страната им срещу инвазията на Кремъл.

"Ако сега загубя тези позиции, всички части в Торецк ще бъдат отрязани от снабдяване и логистика, защото всички пътища са зад гърба ми", казва командирът на батальон от 28-а механизирана бригада, който според военния протокол се казва Нескуик.

Украинците се сражават от укрепени, вкопани в земята бункери. Рядко имат възможност да се придвижат на открито, където руските дронове, някои от които оборудвани с термовизьори, могат бързо да ги убият. Освен това мини има навсякъде, където войниците биха могли да се придвижат напред, ако можеха. В същото време руски самолети, артилерия и минохвъргачки сеят хаос отгоре.

Преди повече от година украинските войски са превзели тази позиция от руски бойци от паравоенната групировка "Вагнер" и оттогава държат фронта.

Едно поражение може да доведе до стратегически загуби в индустриалното сърце на Източна Украйна. Това би започнало от съседния Торецк, където вече се водят ожесточени улични боеве, а по-късно би обхванало и по-значими и стратегически ценни градове. Напредването тук би позволило на Москва да блокира снабдителната линия, която свързва украинските сили в голяма част от източната част на страната, като ги откъсне от важни лекарства и боеприпаси.

Освен това разположеният на северозапад от позицията на бригадата град Костантиновка е особено важен, казват украинските военни, тъй като може да осигури магистрални пътища за достигане до други големи градове като Краматорск и Славянск, заобикаляйки препятствия като гори и реки. Превземането му от Русия може да означава край на украинския контрол над индустриалния регион Донбас - една от целите, заявени от руския президент Владимир Путин при започването на инвазията.

"Сега всеки ученик разбира, че Костантиновка е ключовият град", каза Евгени, пресаташе на бригадата, който помоли да бъде използвано само първото му име.

Изглежда, че руското командване също знае това и силите им бавно и на голяма цена настъпват срещу украинските войски в източните части на страната.

Но усъвършенстваните и въоръжени дровоне промениха начина на водене на бой, поне до известна степен. Преди дроновете да станат широко разпространени, украинците и руснаците са можели да напредват поетапно, изграждайки окопи и укрепления по пътя си. Сега копаенето под открито небе излага войниците на внезапна опасност и затова войниците не могат да правят паузи, докато напредват. Те трябва да атакуват на момента, като веднага заемат окопите и бункерите, където понякога чаят, приготвен от убитите преди малко противници, е все още топъл.

Те незабавно заемат окопи и бункери, където понякога чаят, приготвен от убитите преди малко мъже, е все още топъл.

Тъй като дроновете толкова често наблюдават, пехотните войсти не могат да разчитат на елемента на изненадата на бойното поле, както някога. Бомбардировките от артилерия, минохвъргачки и самолети могат да се случват изненадващо, но движението на хора - рядко.

Въпреки това, под невидимата мрежа на високотехнологичното наблюдение, голяма част от бойното поле наподобява минали войни. "Ако говорим в общи линии, това е маневрената отбрана от Втората световна война. Нищо не се е променило. Не забравяйте за минните полета. Не е толкова просто, колкото изглежда. Всичко ново е добре забравено старо", казва Нескуик, визирайки стратегията, която е наблягала на мобилността и пресметливостта.

Както и в привичното ежедневие, след като стрелбата утихва и в гората отново настъпва призрачно спокойствие. Войниците се връщат към обичайните си задължения: смяна на караула, приготвяне на храна или разговори със съпругите си по телефоните чрез сателитна връзка, поддържайки линията до следващата атака. Недалеч от тях руските войски правят същото, а в двата лагера се прави чай.

dir.bg

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.