Германският канцлер Ангела Меркел търси алтернатива на Александър Вучич, пише македонският вестник “Нова Македония“.
Германският канцлер Ангела Меркел изпрати покана до сръбския президент Александър Вучич за среща в Ню Йорк по време на сесията на Общото събрание на ООН. Най-важната тема на срещата ще бъде перспективата за диалог между Белград и Прищина, който беше прекъснат поради разпускането на правителството на Косово, споменава Фокус.
Сръбският президент Александър Вучич в навечерието на последвалите събития и изборите за Косово на 6 октомври заяви, че Сърбия очаква много трудна есен за косовския въпрос.
Коментирайки решението на властите в Прищина за предстоящите избори, че гражданите могат да гласуват само с косовски документи, Вучич заяви, че това е опит да се отнемат от 3 500 до 4000 гласа за „Сръбска листа“.
„Намерението е да се покаже, че Белград няма да бъде питан за нищо. Те имат три листи с кандидати-сърби, с които показват, че са толерантни към тях, докато не се получи международно признание. Тогава те ще обърнат политиката в смисъл, че те застрашават интересите им, ако сърбите са над 5% - заяви Вучич на неотдавнашна изява в телевизия Pink.
Deutsche Welle след последното напрежение между Белград и Прищина излезе с материал, който предполага, че чрез честите посещения на сръбския премиер Ана Бърнабич в чужбина, официален Берлин или канцлера Ангела Меркел се опитват да намерят алтернатива на Вучич, който не спази обещанието си.
Бърнабич направи първото си официално посещение в Берлин тази седмица. На пресконференция след срещата Бърнабич само обясни, че германската страна не е представила ясна позиция, когато става дума за решение, основаващо се на демаркация между Косово и Сърбия.
Фактът, че Бърнабич идва за първи път две години след назначаването й, е необичаен само на пръв поглед. Някои анализатори оценяват, че тайната на това „късно посещение“ се крие в отношението на канцлера към сръбския президент Александър Вучич.
Дългогодишният кореспондент на германската информационна агенция DPA в Белград Томас Брей преди срещата пред Deutsche Welle заяви, че Меркел търси алтернатива на диалога с Вучич в лицето на премиера Бърнабич,
„Вучич не е изпълнил своята част от негласното споразумение между Белград и Запада, а отношенията между Сърбия и Косово не са доведени до желаното ниво, докато, в замяна, Западът мълчи за катастрофалното положение на съдебната система. Според сръбските медии, тъй като Вучич не е изпълнил своята част от сделката, Меркел сега търси алтернатива чрез директен диалог с премиера Бърнабич - казва Брей.
Междувременно лидерът на Партията на свободата и справедливостта Драган Джилас заяви, че неговата партия има план за решение на конфликта в Косово и Метохия, който е помирение с албанския народ. Но този план предвижда, че няма да има място за Александър Вучич в сръбското правителство, както и за Рамуш Харадинай и Хашим Тачи, които трябва да напуснат политиката в Косово.
Източник: https:www.24chasa.bg