Вдигане на ДДС на 20% за всички браншове, стоки и услуги, замразяване на заплатите на военни, полицаи и учители, обмисляне на нов заем за покриване на дупката от близо 20 млрд. лв. в хазната и дори повишаване на налога на 23%, както и тихомълком скок на местни данъци и такси.
Така планира премиерът Димитър Главчев в комбина с финансовия министър Людмила Петкова да запълни пробойната в Бюджет 2025 и да приближи страната до еврозоната. За проектобюджета разкриха от екипа на министър Петкова и от администрацията на служебния премиер, като обясниха, че двамата са в паника, че няма да има кой въобще да гласува готвената от тях фискална рамка.
Причината е, че парламентът упорито отказва да си избере председател и да заработи ефективно, а декември – последният възможен месец да се гласува бюджета за догодина, вече безмилостно тече. Без работещ парламент няма как да се гласува Бюджетът за 2025 година, като вариант бил през януари да се приеме на пожар от депутатите, разкриват запознати. Еврозоната пък се отдалечавала като мираж от държавата и според екипа на Петкова възможна реална дата за влизането там е чак през 2028 година. Бюджетът на министъра на финансите бил не с акцент върху приходи и инвестиции, а за закърпване на положението в момента, разказаха още от екипа на служебния вицепремиер и финансист №1.
Непопулярните мерки, записани в бъдещата фискална рамка, обаче стигнали до ушите на няколко от партийните лидери, които продънили телефона на Главчев. Един от тях бил лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който натъртил, че партията му няма да гласува подобни текстове при евентуална предизборна обстановка. Същото чули ушите на премиера и от Кирил Петков, тъй като с Асен Василев министър-председателят не общувал, въпреки че и двамата са финансисти. Партийните велможи скочили на Главчеви Петкова и вдигнали скандал, че никой нямало да гласува за тях, ако се наложи да работят. по разписания от служебния премиер бюджет, в който се говори, че се замразяват заплатите на военните, полицията, учителите, ще се върне старата ставка на ДДС от 20% за всички браншове, а дори се умувало ставката да се увеличи с поне 3%. Затова и те нямало да подкрепят подобен бюджет, а вместо това натиснали премиера да обяви тегленето на нов заем, за да се спаси държавата.
Сериозен проблем по думите на бившия одитор №1 и настоящ премиер били и парите по Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като страната ни била заплашена не само да не получи и стотинка от втория транш, но и да се наложи да връща средства от първия, тъй като Главчев имал данни, че са разходвани неправомерно.
Казусът дори щял да отиде в прокуратурата, зарекъл се министър-председателят, но в момента приоритет му бил бюджетът за догодина, който обаче се оказвал просто временна мярка срещу кризата, която се задавала, признаха финансисти от екипа на
Людмила Петкова.
„Държавата е в отчайващо финансово състояние. Само след няколко месеца това ще се усети от всички“, коментира неофициално известен финансист.
Въпреки това служебното правителство било натиснато да даде и коледна добавка за пенсионерите, като според запознати за това настоявал най-вече лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. В крайна сметка се предвижда да бъдат отпуснати по 100 лева премия на най-бедните възрастни с доходи до 526 лева, но и това ще струва на опосканата хазна поне 25 млн. лв.
Източник: Уикенд