Над 300 убити и 15 000 ранени при протестите в Ирак

https://mreja.bg/novini/nad-300-ubiti-i-15-000-raneni-pri-protestite-v-irak/97907 Mreja.bg
Над 300 убити и 15 000 ранени при протестите в Ирак


Най-малко 301 души са убити, а близо 15 000 са ранени при антиправителствените протести в Ирак през последните седмици, твърди Независимата върховна комисия за правата на човека в Ирак (IHCHR).

Двама души бяха убити в петък в южния град Басра при прерасналите в насилие протести. Богатият на петрол град се намира на 450 километра южно от столицата Багдад. Около 100 души са ранени в Басра, след като властите са открили огън с бойни патрони и сълзотворен газ.

В Багдад и няколко шиитски провинции в южната част на страната започнаха протести заради безработицата, корупцията и липсата на основни услуги като електричество и чиста вода. Много иракчани обвиняват политическите партии за икономическите проблеми, предаде Си Ен Ен.

След отговора на армията и полицията протестиращите поискаха предсрочни избори и оставка на правителството.

Премиерът на Ирак Адил Абдул Махди се съгласи да подаде оставка на 31 октомври.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.