Мистерията със смъртта на 5-годишното дете от София се заплете още повече

https://mreja.bg/novini/misteriyata-sas-smartta-na-5-godishnoto-dete-ot-sofiya-se-zaplete-oshte-poveche/108890 Mreja.bg
Мистерията със смъртта на 5-годишното дете от София се заплете още повече


Годишно има по 4-5 такива случаи


Още повече се заплете мистерията със смъртта на 5-годишното дете от София.


 


Проф. Тодор Кантарджиев коментира случая, който потресе столицата. Оказва се, че не е било точно менингит.


 


Ето какво разкри проф. Кантарджиев:
"За жалост се развива бърза инфекция при детето. Не обсъждам колегите какво са правили, защото не знам случая и не обичам да критикарствам, когато не знам за какво става дума. В последните часове детето е направило обрив по кожата. Това е характерно само за инфекция причинена от менингокок, която е системна инфекция, засяга всички органи и протича в рамките на часове", заяви той в ефира на БНТ.

"Има черни петна по кожата, които са от запушените кръвоносни съдове от менингококите. Стресиращо и лошо е за родителите, но става много рядко. Тази година това е вторият такъв случай. Миналата година е имало два случая. Обикновено годишно има 4-5 такива случаи. Последните години е по-малък броят заради мерките, маските и хигиената", категоричен бе проф. Кантарджиев.

"Говорим за менингококова инфекция. Менингококите са по гърлата на тийнейджърите и заразяват малките братчета и сестрички. Възникне ли в клас такъв случай, трябва да се тестват всички деца и за тези, които имат носители на менингококи, се предприема профилактика 2 дни с антибиотик", добави той.


Специалистът припомни, че през 2006 г. младеж от Математическата гимназия е починал от същото. 


От думите на проф. Кантарджиев стана ясно, че менгингококът е много чувствителен на антибиотици и се ликвидира на стайна температура. 


По отношение на мутацията на COVID-19 – „Омикрон“, проф. Кантарджиев подчерта, че новият щам измества много бързо „Делта“-та.


Като пример той даде фактът, че за месец в провинциите до Йоханесбург през октомври 75% е бил „Делта“ вариантът, но ноември 80% от случаите вече са „Омикрон“. Новият щам се разпространява значително по-бързо, тъй като носи по-силен вирусен товар.


 


Съветът на експерта е младите и здрави хора да не бързат с поставянето на трета ваксина.


Хората със слаб имунитет или автоимунни заболявания обаче, задължително трябва да си я направят, категоричен е проф. Кантарджиев, пише blitz.bg.


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.