Изборният ден приключи. Къде колко хора гласуваха

https://mreja.bg/novini/izborniyat-den-priklyuchi-kade-kolko-hora-glasuvaha/97225 Mreja.bg
Изборният ден приключи. Къде колко хора гласуваха


В София избирателната активност е била малко над 40%

ПЛОВДИВ

Вторият тур на местните избори в Пловдив приключи с ниска избирателна активност от 28,47 процента. Всички секции са приключили работа в определения от закона срок. Гласували са 81 669 избиратели от имащите право на глас 286 859 души, съобщи Дарина Тодорова, председател на Общинската избирателна комисия. На балотажа пловдивчани избират кмет на града и кметове на пет от шестте района.

Най-висока активност е регистрирана в район "Централен" 33, 57 процента, а най-ниска в район "Източен" 17,47 на сто. В останалите 4 района активността е между 27,77 и 30,48 на сто.

По данни на ОИК през целия ден има постъпила една жалба, препратена от ЦИК по компетентност, за пловдивска медия, която е публикувала предварителни данни в полза на единия от претендентите. От ОИК са се произнесли и по 12 сигнала, които по думите на Тодорова са проверени и са незначителни.

БЛАГОЕВГРАД

Изборният ден в Благоевград приключи, съобщиха от Областната дирекция на МВР /ОДМВР/. Към 20.10 часа изборният процес е приключил във всички избирателни секции на територията на Областната дирекция, като е създадена необходимата организация за съпровождане и транспортиране на изборните протоколи и материали.

В деня на балотажа от звената "Български документи за самоличност" на територията на ОД на МВР са издадени 16 удостоверения за изгубен, откраднат, повреден или унищожен документ за самоличност и липса на възможност да бъде издадена нова лична карта от Областната дирекция. За дните от 29 октомври до днешния изборен ден включително, техният брой е общо 37, допълват от полицията в Благоевград.

ВАРНА

Изборният ден в община Варна приключи, активността е 28,76 на сто, обяви председателят на ОИК Велин Жеков. По думите му до урните са отишли 82 055 души от имащите право на глас близо 285 000. Това не е най-ниската избирателна активност на балотаж, допълни Жеков. През 2013 г. на втория тур на местните избори своя вот са дали едва 16,33 на сто от варненци.

В региона изборният ден също приключи, допълни областният управител на Варна Стоян Пасев. Активността е 51,35 процента. До урните са отишли 17 916 от имащите право на глас 34 892 избиратели. На балотажа за кмет на общината в Бяла активността е достигнала 48,28 на сто, а в Провадия - 43,58 процента.

БУРГАС

Без констатирани нарушения и жалби приключи изборният ден в Бургаска област. Всички избирателни секции са затворени. Това съобщиха от Общинските избирателни комисии в Приморско, Созопол, Средец, Сунгурларе и Карнобат. В петте общини днес се проведе балотаж. В останалите общини в областта кметовете бяха избрани на първи тур след гласуването миналата седмица.

Избирателната активност в Община Приморско към 20.00 часа е 59 ,51 процента. Там са гласували 7073 души. Приблизителен е и процентът на гласувалите в Община Средец.

ЛОВЕЧ

Росица Христова

Без нарушения на обществения ред приключи изборният ден в Ловешка област. И без особен ентусиазъм също.

41,06 процента е избирателната активност в община Ловеч, което означава, че от 42 638 имащи право на глас своя вот са пуснали само 17 509 души. Апатията е най-силно изразена в областния град, където процентът на гласоподавателите е най-нисък.

В другата община, в която имаше балотаж за кмет - Тетевен, до урните са отишли 59,57 на сто от гласоподавателите.

В останалите общини избираха кмет на кметство. Най-активни са били избирателите в община Угърчин - 67,28 процента, а в Летница - 65 на сто. В Троян и Луковит избирателната активност е била 63,60% и 63,95%.

ШУМЕН

Изборният ден в община Шумен приключи при активност от 32,4 процента. Гласували са 26 254 души от имащите право на вот около 81 000 души. Това съобщиха от Общинската избирателна комисия /ОИК/. Вотът на 27 октомври в общината приключи при избирателна активност от 41,65 процента.

В комисията днес са постъпили три сигнала и една жалбата на представител на политическа партия, чрез която оспорва избора за общински съветници. Друга подобна той е подал и през седмицата, уточни за БТА Дилян Нанев от ОИК-Шумен. По думите му и вторият тур на местните избори в общината е преминал спокойно.

ЯМБОЛ

При 32.69 на сто избирателна активност в 20.00 часа приключи вторият тур от изборите за кмет на община Ямбол, съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия Екатерина Янева.

В разкритите 103 избирателни секции са гласували 20 845 от имащите право на глас 63 768 граждани.

За кметския пост се надпреварваха Валентин Ревански, подкрепен от партия "Пряка демокрация" и кандидатът на коалиция "БСП за България" Катя Георгиева.

ПАЗАРДЖИК

Пазарджик, 3 ноември /Николета Манджукова, БТА/

В община Пазарджик изборният ден приключи при 31,18 процента активност, съобщиха за БТА от Общинската избирателна комисия.

Правото си на глас са упражнили 31 315 избиратели.

Комисията е разгледала през днешния ден девет сигнала за нередности, но нито един от тях не е свързан със сериозни нарушения на изборното законодателство.

СЛИВЕН

Изборният ден в община Сливен приключи с избирателна активност 32.39 процента или общо гласували 33 237 избиратели. Това съобщи за БТА говорителят на Общинската избирателна комисия Стелли Стефанова. Пред избирателните секции не е имало чакащи граждани, което да е наложило удължаване на определеното за гласуване време.

През целия ден в ОИК не са постъпили жалби и сигнали за нередности в изборния процес, като в избирателната комисия вече са постъпили и се обработват първите десет протокола от СИК.

Към 20.20 часа всички СИК в област Сливен, в които се провежда втори тур на местните избори, са приключили работа, съобщиха от областната полиция. Охраната от служители на ОДМВР-Сливен продължава до предаването на изборните материали в ОИК и тяхното транспортиране до ЦИК. Общо 38 удостоверения за гласуване са издадени в изборния ден от сектор "Български документи за самоличност" към ОДМВР-Сливен. От 22 октомври до 3 ноември са издадени общо 104 удостоверения.

В изборния ден не са допуснати нарушения на обществения ред.

СИЛИСТРА

С избирателна активност 36.06 на сто е завършил вторият тур на изборите за кмет на община в Силистренската община, показва справка от Общинската избирателна комисия. За кметското място се състезаваха издигнатият от ГЕРБ д-р Юлиян Найденов и кандидатът на местна коалиция "БСП за България" Момчил Неков. "Гласувах "ЗА" Силистра", заяви лаконично д-р Юлиян Найденов пред журналисти, след като упражни правото си на глас. "Гласувах за образцова Силистра, гласувах да превърнем минусите в плюсове", каза Момчил Неков.

ВИДИН

Във Видинска община изборния ден приключи във всичките 127 избирателни секции, съобщи председателят на Общинската избирателна комисия Павел Петков. Няма секции, които продължават да приемат желаещите да гласуват. Изборният ден във община Видин премина спокойно, в ОИК Видин днес няма постъпили жалби. От ОИК Видин очакват първите секционни избирателни комисии с окончателните резултати. Към 17.30 часа в община Видин са гласували 18 018 избиратели, което е 31,74 процента.

ПЛЕВЕН

Вторият тур на изборите за местни избори в община Плевен приключи. Това съобщи за БТА Ярослав Димитров - председател на Общинската избирателна комисия.

"Изборният ден премина спокойно, без сериозни нарушения. Общо са разгледани осем жалби и сигнали, една е предадена на прокуратурата. Първите междинни резултати от преброяването на гласовете от протоколите на СИК се очакват към 23.00 часа", уточни Димитров.

След като бяха обявени първите прогнозни резултати на социологически агенции, че Георг Спартански печели втори мандат в съревнованието на балотажа за кмет на Община Плевен той заяви пред журналисти, че се радва от този факт.

Гражданите потвърдиха, че линията, по която вървим е правилна, каза Спартански и допълни, че е благодарен на гражданите и затова, че са показали, че "Плевен има лице, че Плевен има достойнство и че Плевен не се предава". Той изрази благодарност и към семейството си, което по думите му е устояло на жълти публикации. Мои застъпници бяха арестувани и разкарвани по РПУ, каза още Георг Спартански.

Изборният ден в Добрич приключи, обяви председателят на Общинската избирателна комисия Цонка Велкова. По думите й във всички 129 секционни избирателни комисии в общината гласуването е завършило.

Според последните обобщени данни на общината в днешния балотаж за кмет са дали вота си 29 070 граждани или 36.55 на сто от имащите право на глас. На първия тур на местните избори активността на гласоподавателите достигна 39.71 на сто, сочи сравнението.

ДОБРИЧ

На втория тур на местните избори в Добричка област са гласували 55 803 граждани или 43.08 на сто от имащите право на вот, съобщиха от областната управа за края на изборния ден. Вотът на 27 октомври приключи при 47.99 на сто активност на избирателите в областта.

В общините, които днес избираха общински кметове - Добричка, Тервел, Каварна, избирателната активност достигна съответно 53.84 на сто, 52.64 на сто и 51.67 на сто. Балотажът за кметския пост в Добрич отчита най-нисък дял на гласоподавателите, пуснали бюлетина - 36.55 на сто.

В районите, в които се избираха кметове на села, избирателната активност е от 56.31 на сто в община Крушари до 60.32 на сто в община Балчик и 68.15 на сто в община Генерал Тошево, според информацията от областната управа.

През последното денонощие в Областната дирекция на МВР са постъпили общо 24 сигнала за нарушения на изборния процес, обобщават и от полицията за края на изборите. Полицейските служители са направили проверки по всички сигнали като за случаите е уведомена и прокуратурата, информират от областната дирекция.

РАЗГРАД

Изборният ден в област Разград приключи при активност 47,38 на сто, съобщиха от областната администрация. На балотаж кмет днес избираха жителите на общините Разград, Исперих и Кубрат. Втори тур за кмет на населено място имаше в 16 населени места в областта.

В община Разград до урните са отишли 16 649 избиратели, което е 37,12 на сто от имащите право на глас. Председателят на ОИК Ралица Костова каза за БТА, че изборният ден е преминал спокойно и без съществени нарушения. В комисията са постъпили две жалби за извършване на агитация, и двете са оставени без уважение.

В община Кубрат активността на гласоподавателите на балотажа е 57,58 на сто. Вота си във втория тур на изборите са упражнили 8 948 души. В ОИК-Кубрат са постъпили осем сигнала за изборни нарушения.

В община Исперих гласувалите на балотажа са 11 644 или 60,03 на сто от гласоподавателите. Два сигнала за неправомерна агитация в изборния ден са регирстирани в Общинската избирателна комисия, при проверките не са установени нарушения, каза председателят на комисията Светлана Димова.

Избирателната активност в заветското село Брестовене е 56,43 процента, а в община Самуил, където се избира кмет на село Голям извор своя вот са упражнили 79,70 на сто от гласоподавателите. В община Лозница на балотажите за кметове на селата Каменар и Ловско са гласували 73,93 на сто от избирателите.

ТУНДЖА

С избирателна активност от 54.64 на сто завърши вторият тур на изборите за кмет на община Тунджа и на кметове на шест населени места, съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия Силвия Атанасова.

До края на изборния ден в 53-те избирателни секции в общината са гласували 10 409 от имащите право на глас 19 051 души.

За кметския пост на общината се състезават Георги Ст. Георгиев, издигнат за четвърти мандат от коалиция "БСП за България", и кандидатът на партия ГЕРБ Атанас Славов. На балотаж днес са се явили и кандидатите за кметове на селата Кукорево, Маломир, Тенево, Ханово, Безмер и Веселиново.

СИЛИСТРА

С избирателна активност 46.71 завърши вторият тур на местните избори в Силистренско, показва справка от Областната администрация. В общините, където има балотажи за кметове на общини - Дулово, Силистра, Тутракан - най-висока е избирателната активност в Дулово - 60.97 на сто. Избирателната активност в Силистра е 36.03 на сто и в Тутракан - 52.54 на сто. В три общини - Алфатар, Главница и Кайнарджа - има балотажи за кметове на села. В Алфатар избирателната активност е 69.55 на сто, в Главиница - 67.77 на сто и в Кайнарджа - 58.93 на сто.

КЪРДЖАЛИ

Изборният ден и в четирите кметства от област Кърджали, в които днес имаше балотаж за избор на кмет, е приключил без нарушения и жалби. Това обобщиха председателите на Общинските избирателни комисии, на чиито територии са населените места.

Кмет избираха в крумовградското село Аврен, в чернооченското село Габрово и в кирковските села Бенковски и Стоманци. Гласуваше се в общо 10 секции, 3 от които подвижни. Право на глас имаха малко над 3 300 избиратели.

В опазване на обществения ред в деня на вота и охраната на изборните секции са се включили 51 полицейски служители, посочват от Регионалния пресцентър на МВР в Кърджали.

ЯМБОЛ

При 32.69 на сто избирателна активност в 20.00 часа приключи вторият тур от изборите за кмет на община Ямбол, съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия Екатерина Янева.

В разкритите 103 избирателни секции са гласували 20 845 от имащите право на глас 63 768 граждани.

За кметския пост се надпреварваха Валентин Ревански, подкрепен от партия "Пряка демокрация" и кандидатът на коалиция "БСП за България" Катя Георгиева.

(ОТ БТА и кореспонденти на "24 часа")

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.