Хотелиер: Не е това, че нямаме пари, пари дадохме. Дори продължаваме да даваме. Проблемът е друг

https://mreja.bg/novini/hotelier-ne-e-tova-che-nyamame-pari-pari-dadohme-dori-prodalzhavame-da-davame-problemat-e-drug/187802 Mreja.bg
Хотелиер: Не е това, че нямаме пари, пари дадохме. Дори продължаваме да даваме. Проблемът е друг

Хотелиери и ресторантьори изпитват затруднения заради недостиг на кадри в началото на туристическия сезон.

"85% от работниците ми ще бъдат от чужбина. Това не е защото не обичам нашите български работници, но тях ги няма. Защо ги няма? Не е това, че нямаме пари, пари дадохме. Дори продължаваме да даваме. Проблемът е, че тук се презастрои. Приоритет на държавата не е туризмът", каза пред БНТ Веселин Налбантов - заместник-председател на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Налбантов коментира и липсата на квалификация у българите и нуждата от наличие на учебни центорве за персонала.

"При "лошия" социализъм хората, които са започнали да строят тези летни курорти са решили въпроса като са направили учебно-промишлени предприятия", каза той.

Дефицит на кадри има за всички позиции - готвачи, сервитьори, бармани, хората, които имат желание да работят не са обучени.

Налбантов отбеляза, че държавите, от които си намират служители са Непал, Казахстан, Узбекистан.

https://www.focus-news.net/

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.