Глобални лидери на Световния икономически форум в Давос изразиха спешни призиви Европа да преосмисли своите икономически и регулаторни стратегии, особено след като Доналд Тръмп отново е на власт в САЩ.
Дискусиите, които се проведоха по време на ексклузивен изпълнителен обяд на кръгла маса, организиран от Масимо Андолина, главен изпълнителен директор, регион Европа, Philip Morris International (PMI), и Клаус Струнц, главен изпълнителен директор на Euronews, с модератор от Кристоф Кийз, главен изпълнителен директор на World Minds, подчертаха необходимостта Европа да стане по-конкурентоспособна, иновативна и обединена.
Звън за събуждане за Европа
Андолина предупреди, че Европа „сънливо върви към катастрофа“ по отношение на своята икономика. Позовавайки се на доклада на Драги като сигнал за събуждане, той подчерта необходимостта от разхлабване на регулациите и насърчаване на среда, в която бизнесът може да процъфтява.
„Промяната в мисленето е от решаващо значение“, заяви Андолина.
Говорете по-малко, действайте повече
Бившият председател на Европейския съвет Шарл Мишел също призова за бързи действия.
„Трябва да говорим по-малко и да действаме повече в Европа“, каза той по време на дискусията. Той също така отбеляза, според доклада на Драги, че Европа регулира по начин, който вече не работи. Мишел също се застъпи за структурни реформи, включително увеличаване на капитализацията на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), за да се стимулира икономическият растеж.
„Трябва да намерим ресурси за инвестиране в отбраната и бизнеса“, каза той.
Мишел коментира пред Euronews и въпросът с търговските заплахи на Доналд Тръмп.
„Ако има начало на търговска война, това означава, че всички ще бъдат бедни“, отбеляза той. „Трябва да реагираме с инструментите, които имаме в ръцете си... но също така трябва да говорим.“
Доверие и частни инвестиции
Министърът на икономиката на Румъния Иван Богдан призова за културна промяна, за да се възстанови доверието в европейските институции. Междувременно Бо Сандберг, главен икономист в Active Owners Denmark, подчерта необходимостта от мобилизиране на частен капитал.
„Проблемът не е в наличието на пари, а в това да накараме институционалните инвеститори да действат, подобно на САЩ“, каза той.
Оптимизъм сред предизвикателствата
Силвана Кох-Мехрин, бивш вицепрезидент на Европейския съвет, използва по-обнадеждаващ тон. Тя посочи устойчивостта на Европа по време на минали кризи, като лидерството й по време на пандемията Covid-19.
„Европа винаги се е справяла с предизвикателството“, каза тя, отбелязвайки как Европа е предоставила ваксини на Канада и САЩ.
Технологично и AI лидерство
Фредриксън Кенет, старши вицепрезидент на Huawei Europe, подчерта колко е важно Европа да установи по-силна позиция в областта на изкуствения интелект (AI).
„Създаването на стойност се случва тук, но трябва да сме проактивни“, каза той.
Кенет призова за значителни инвестиции в AI и инфраструктура, за да се конкурират в световен мащаб, като подчерта, че това изисква колективни действия, опростени инвестиции и общи пазари.
Общ консенсус
По време на дискусиите имаше съгласие, че Европа трябва да работи обединено, за да остане конкурентоспособна на глобалната сцена, особено с растежа на икономиката на САЩ под ръководството на Тръмп, въпреки нарастващия публичен дълг. Лидерите подчертаха сътрудничеството като ключ към справянето с икономическите, технологичните и геополитическите предизвикателства.
trud.bg