Два милиона лева само за провеждането на едни избори е профукало бившето служебно правителство на Димитър Главчев за екскурзии на чиновници. Това сочи проверка относно забравените вече близо 21 милиона лева за отминалите избори, които държавата похарчи под ръководството на едновременния премиер и дипломат №1 Главчев. Една трета от 7-те милиона лева на министерство на външните работи, отделени за изборите, или точно 1 960 767 лева, екипът на Главчев е профукал, за да изпрати чиновници да наблюдават изборите, които се провеждат в секциите в чужбина, показа нашата проверка.
Дестинациите или по-голямата част от тях, са безспорно екзотични – става въпрос за командировки на чиновници за членове към тамошните Секционни избирателни комисии – Ню Йорк, Сидни, Мароко, Куба, Вашингтон, Женева, остров Крит, Кувейт, Канарските острови, Малайзия, Корея, Маями, Токио и десетки други примамливи места за „контрол на изборния процес”.
Главчев е изхарчил от министерството си една трета от парите за избори, предвидени да излязат от касичката на Външно, само за да отидат чиновници от държавната администрация на екскурзии на разноски на данъкоплатците. А според служители на МВнР, с които наш репортер разговаря, по време на „разпределението” дори се водели битки и ставали скандали, тъй като никой не искал да попада в секциите в Букурещ и Скопие, а най-малкото натискали да бъдат изпратени в тези в Австрия или Франция, възмущават се чиновници, явно неуспели да се вредят в списъците за изборни наблюдатели.
Всъщност по закон страната ни позволява по двама членове на СИК, като обаче единият е „резервен” и реално чиновникът просто се разхожда до Тунис или Санта Круз, без да става част от изборния процес, установи още проверка в Изборния кодекс. Според управляващите, чуждестранните секции извън България не можели да организират провеждането на честни избори и затова държавата е длъжна да осигури във всяка секция по един представител на държавната администрация и един за „резерва”, който в крайна сметка си отдъхва на екзотични места през цялото време, тъй като де факто не участва в провеждането на вота.
Според депутати, текстовете били изготвени така, тъй като винаги било възможно командированият чиновник да се разболее или да претърпи произшествие. Според други обаче в Изборния кодекс просто се дава възможност за поредните облаги за държавните синекурници на сметка на българските данъкоплатци.
Източник: Уикенд