Директорът на Института по микробиология към Българската академия на науките доц. Пенка Петрова заяви в ефира на БНТ, че българската ваксина срещу COVID-19 се създава много бързо и тя няма връзка с протичането на заболяването. В предаването "Референдум" тя заяви, че още на 45-ия ден е била разработена прототипна ваксина.
Доц. Петрова поясни, че учените работят много бързо, а дългото време за ваксината не е за разработването й, а заради нейното тестване. Експертът поясни, че разработката се осъществява чрез финансиране от френския институт "Пастьор". В предварителния договор е заявено желанието ваксината да остане български патент.
Специалисти от Медицинския университет и Софийския университет участват в разработването на ваксината, поясни доц. Петрова. Тя допълни, че ваксината ще бъде достъпна за всички и с нейна помощ ще се създаде желаният обществен имунитет.
Директорът на Института по микробиология към Българската академия на науките поясни, че в момента върлуват три щама на новия коронавирус - А, В и С.
Доц. Петрова заяви, че оригиналният щам А не е възникнал в Китай, а в Австралия и след това мутацията му се е пренесла в Ухан. Щам А е най-разпространен в Австралия и в САЩ, а от китайския щам В се е появил мутирали щам С, който заразява цяла Европа, пише БЛИЦ.