Не само в района на Велико Търново, подобна е ситуацията в Търговище, Русе. Това е причината днес да организираме оперативен щаб в Велико Търново. Очаквам анализа на ситуацията от колегите и предложения за действия.
Това заяви в ефира на Нова тв главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
"Това което видях и чух в Бургас - общото мнение е, че по-важно е да се спазват вече разпоредените мерки. Ако преценят в някои сектори може да се стигне до затягане.
Обсъждаме и готовността на болниците. Имат отделни притеснения относно новата методика за плащане на парите. Има разколебаване. Част от персонала не иска да работи в тези отделения, напуска. А това е много опасно. До сега няма случай да не съм утвърдил план или мерки, които са предложени от която и да е област", каза още Кунчев.
Той коментира и възможността за налагането на по-сериозни мерки на национално ниво. Отговорността е прехвърлена на регионалните власти.
"Намесата на политиката е очевидна и тя основно вреди. Нашата работа като експерти е да казваме какво да се направи, дали то ще се направи е решение на политиците.
Това не може да продължава безкрайно, да работим само на база регионални мерки. До една-две седмици ще достигнем средно ниво над стойности около 300 заболели на 100 000. Ще се наложат и национални мерки, но те веднага трябва да се обвържат и с икономически мерки", каза още Кунчев.
Той разкри и какви биха могли да бъдат тези мерки.
"Това е най-крайната мярка. Знаете ли колко е различна ситуацията. Едно се случва в Бургас, в момента в Бургаска има 400 души карантинирани, които са чужденци. Докато в Търговище основният начин на пренасяне са завърналите се гастарбайтери, организирали много големи тържества.
Имаме две оръжия - ваксинация и мерки. Щом не можем да достигнем нивото на ваксинация, остава всеки един да си пази собственото здраве.
Каквото си надробим , това ще сърбаме. И като ниво на ваксинация. Обществото не е готово да приеме реалността, още по-стро го виждаме в България, започват да се търсят вини и теории. Нещата обаче са много ясни. В Ню Йорк учебната година започва нормално, защото 100% от учителите са имунизирани. Нека да постигнем и ние такова ниво", призова Кунчев.
По негови данни между 20 и 30% в различните области са ваксинираните учители в България.
"Казваме: Ваксинирайте се. Отговарят ни това е медицински фашизъм. Казваме: Спазвайте мерките. Отговаря ни се, че това е нарушение на човешките права", допълни той.
Главният здравен инспектор каза още, дали има хора, заболели или починали, които са получили две дози от ваксината. По думите му, тази четвърта вълна на коронавируса ще тест, дали тези препарати работят.
"Тестът е много положителен. Първо, за да сме напълно наясно, няма в медицината 100% ефективен препарат, Още по-малко при ваксините. ваксината срещу грип е ефективна в някои години между 60-70%. При ваксината с ковид ефективността стига до 92%. За изтеклата седмица 93.8 от всичките нови случай са неимунизирани.
Когато говорим за хоспитализирани данните са още по-ясно, а когато говорим за починали са най-ясни. Когато има тежко протичане на имунизирани хора, то става въпрос за много тежко хронично заболяване", каза Кунчев.
По думите му, трябва да има задължително ваксиниране за определени групи.
"Длъжен съм да кажа истината. Тази теза как плашим хората е абсолютно безоснователна. Няма да се повтори ситуацията, при която дишаме аерозоли от гръмната атомна станция. Докато съм на този пост , ще казвам нещата такива, каквито са. От медицинска гледна точка е абсолютно необходимо да бъде задължително за хора, които може да представляват опасност за своите пациенти. Много страни го разшириха при учителите и държавните служители.
Шест от последните взрива в Бургаска област са в социални градове. До кога ще търпим персонала, който има възгледи срещу ваксините, прочетени в интернет, да заразява хората", категоричен бе той.
Според него, във ваучерите за храна срещу ваксина няман нищо лошо. "Приветствам тази идея. Ще направим такава кампания в пет големи града. Няма нищо лошо да има минимална мотивация. Това го имаше в САЩ, Гърция и Сърбия", допълни той.
"Мисля, че поне засега наистина вълната ще е малко по-лека. Откъм бройка няма да е толкова лека, защото Делта варианта лесно се предава. Въпросът е за хората, които ще имат нужда от интензивно лечение в болница. Пикът ще достигнем още в края на август, а за цялата страна в рамките на септември", прогнозира главният здравен инспектор.
"Да, споровете с политици много пречат. Реалният живот показа какво трябва да направим. Смятам, че актуализацията на бюджета ще развърже ръцете на политиците -това, което е предвидено в плана, да се изпълнява", добави той.