Защо Нетаняху подкрепи примирието с Хизбула?

https://mreja.bg/komentar/zashto-netanyahu-podkrepi-primirieto-s-hizbula/148493 Mreja.bg
Защо Нетаняху подкрепи примирието с Хизбула?

Много фактори допринесоха за евентуалното решение на Бенямин Нетаняху да предприеме прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ и да спре офанзивата на Израел в Ливан. Военните му цели срещу Хизбула винаги са били по-скромни от "пълната победа", която той търси срещу Хамас в Газа, пише Financial Times.

Но в изправянето си срещу много вътрешни критици на сделката - включително крайнодесни правителствени министри, северноизраелски кметове и фигури от опозицията - Нетаняху изчисли, че целите му са били до голяма степен постигнати, докато рисковете от настояването нарастват.

"Хизбула не е Хамас. Не можем да го унищожим напълно. Това не беше на картата", каза Яков Амидрор, бивш съветник по националната сигурност на Нетаняху, който сега работи във вашингтонския мозъчен тръст Jinsa. "Ливан е твърде голям. Хизбула е твърде силна. Това споразумение за прекратяване на огъня „не е мечтата на много израелци", каза той. Но Амидрор подчерта намаляващите запаси от боеприпаси на Израел и „натиска“ върху военните резервисти, които се бият от месеци. „Израел не може да си позволи още една година война“ в сегашния й мащаб на север, каза той.

Израелски официални лица последователно заявяваха, че тяхната цел е безопасното завръщане в домовете им на десетки хиляди жители, евакуирани след като Хизбула започна да стреля по Израел след атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г. След месеци на относително ограничен обмен на трансграничен огън с Хизбула, Израел ескалира през септември, задействайки хиляди експлозивни пейджъри и уоки-токита в дръзка тайна операция, започвайки вълни от въздушни удари в Ливан и започвайки наказателна сухопътна инвазия в северната си съседка за първи път от близо две десетилетия.

В рамките на няколко седмици повечето от лидерите на Хизбула, включително лидерът Хасан Насрала, бяха убити и голяма част от огромния ракетен и ракетен арсенал на групировката беше унищожен. Израелските военни самолети нанесоха удари по Бейрут по свое усмотрение, а сухопътните войски се насочиха към Южен Ливан.

Тамир Хейман, бивш ръководител на израелското военно разузнаване, който сега ръководи Института за изследване на националната сигурност в Тел Авив, каза, че "военният успех е изключителен".

Сухопътната кампания на Израел доведе до "систематично унищожаване" на позиции на Хизбула – бункери, скривалища с оръжия и огневи позиции – в граничния регион, каза той, което направи по-безопасно за израелските жители да се завърнат по домовете си и споразумение за прекратяване на огъня, което си струва да бъде прието.

Но офанзивата имаше опустошителна цена за Ливан. Широки ивици на юг и изток бяха унищожени от израелските бомбардировки. Повече от 3700 души, включително неизвестен брой бойци, бяха убити в Ливан, повечето от септември, а повече от 1 милион бяха прокудени от домовете си. Споразумението за прекратяване на огъня се основава на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на последната война между Израел и Хизбула през 2006 г., но никога не беше изпълнена напълно. Хейман нарече новосключеното споразумение „затегната“ версия на старото споразумение.

И израелската армия, и бойците на Хизбула трябва да се изтеглят от Южен Ливан, за да бъдат заменени от ливанската армия и мироопазващите сили на ООН. Засиленият международен механизъм за наблюдение, ръководен от САЩ, има за цел да алармира за всякакви нарушения.

Висши израелски служители вече дадоха да се разбере, че ще вземат нещата в свои ръце и ще ударят Хизбула отново в Ливан, ако въоръжената група наруши сделката. Всъщност, като част от общото споразумение за прекратяване на огъня, САЩ предоставиха на Израел отделно „странично писмо“, кодиращо определена степен на израелска свобода да действа военно, според човек, запознат с въпроса.

"Хизбула ще наруши споразумението не само ако стреля срещу нас. Ще бъде в нарушение на споразумението, ако се сдобие с оръжия, за да стреля по нас в бъдеще", каза Нетаняху в записано видео съобщение във вторник. "И ние ще реагираме със сила на всяко нарушение". За израелските официални лица обаче истинската стратегическа награда в прекратяването на огъня може да бъде перспективата за прегрупиране вътре в самия Ливан.

"Преди Хизбула беше по-силна от държавата Ливан, но сега е изключително слаба", каза Хейман. "Това е голяма възможност за държавата да прекалибрира баланса между [различните вътрешни] сили и вероизповедания и да сломи властта на Иран и Хизбула над държавата."

Според двама души, запознати с обсъжданията на израелското правителство, пожелали анонимност, вътрешната политика на САЩ е изиграла решаваща роля във времето и съдържанието на споразумението. Първоначалният 60-дневен период на прилагане на прекратяването на огъня свързва края на мандата на президента Джо Байдън до встъпването в длъжност на твърдо произраелския Тръмп.

Както при повечето от оживяващите импулси на Нетаняху през последната година, вътрешната политика също изигра централна роля в желанието на дългогодишния лидер да сключи сделка. Въпреки съпротивата си крайнодесните политически съюзници на Нетаняху не са заплашили да свалят правителството заради прекратяване на огъня в Ливан – за разлика от техните обещания през изминалата година да го направят, ако той сключи сделка в Газа.

За разлика от Хизбула, сделката с Хамас вероятно ще изисква освобождаването на стотици палестински затворници и края на еврейската ултранационалистическа мечта за презаселване на Газа.

"Нетаняху може да сключи тази сделка точно поради причините, поради които не може да сключи сделката с Хамас", каза Арън Дейвид Милър, бивш високопоставен американски дипломат, сега във Фондацията Карнеги за международен мир.

Наистина, за израелските стратези може би най-важният аспект на сделката е, че Хизбула, като се съгласи да спре битката, прекъсна пряката връзка, която направи с Хамас в началото на войната, когато започна да стреля в знак на „солидарност“ с базирана в Газа групировка и обеща да продължи, докато боевете в анклава приключат.

Според Амидрор, който все още се смята за близък до Нетаняху, регионалната "ос на съпротива" на Иран сега лежи в руини. "Сега няма връзка между двата фронта и от гледна точка на Израел това е важен успех", каза той. Амидрор каза, че с разрешаването на така наречения северен фронт Израел може отново да насочи голяма част от своите сухопътни сили и други военни активи отново на юг към Газа в опит най-накрая да „разбие“ Хамас.

Изданието пише още, че израелски служители, близки до Нетаняху, твърдят, че при липсата на подкрепа от страна на Хизбула Хамас може да е по-вероятно да отстъпи пред условията на Израел за по-благоприятно споразумение за прекратяване на огъня за заложниците.
„С изваждането на Хизбула от картината Хамас остава сам“, каза Нетаняху във вторник. „Ще увеличим натиска си върху Хамас и това ще ни помогне в свещената ни мисия да освободим нашите заложници.

Израелски военни служители, чуждестранни дипломати и западни анализатори обаче остават скептични.

dnes.bg

1 Коментара

🔏 Reminder- Operation 1.82536 BTC. Receive > https://telegra.ph/Go-to-your-personal-cabinet-08-25?hs=51dc8162c676763554cc3954cf7149b4& 🔏

4 hours before

54gcf4

Коментирай

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.