Запознати ли са българите с донорството

https://mreja.bg/komentar/zapoznati-li-sa-balgarite-s-donorstvoto/158828 Mreja.bg
Запознати ли са българите с донорството

 Над 60% от българите одобряват донорството. Около 50 на сто заявяват готовност да дарят приживе орган на свой близък в нужда.

Съгласието е по-високо при хора между 30 и 60 години. Това показват данните от национално представително проучване за нагласите към донорството и трансплантациите, изготвено от агенция „Тренд".

Изследването отчита и че едва 5% от хората са запознати с темата.

34 на сто не биха се съгласили органите им да бъдат дарени след смъртта им.

Междувременно вероятно до края на годината ще започне да работи регистър, в който в реално време всички болници, които имат интензивни отделения, ще подават информация за пациенти с настъпила мозъчна смърт. Това каза пред журналисти директорът на Изпълнителната агенция „Медицински надзор" Иванка Динева. Тя участва в дискусия, на която беше представено проучване за нагласите на обществото за донорството и трансплантациите.  

Динева изрази надежда, че с новия регистър в ИАМН ще могат да получават бързо информацията от болниците и да се реагира навреме за евентуална донорска ситуация. На въпрос дали в регистъра информацията ще се подава и от болници, които не са донорски бази и нямат координатори по донорство директорът отговори, че регистърът ще е за всички болници, в които има интензивни отделения. „Болницата може и да приеме пациент с диагноза „мозъчна смърт", за което ние сега не знаем", допълни тя.  

„В България от четири години има възможност да се извършва и се прави кръстосано донорство, но не в степен, в която ние очакваме", каза още тя.

По думите ѝ е въпрос на избор на пациента къде ще се включи в кръстосано донорство. „Не бих казала, че причината за липсата на голям брой трансплантации е в координаторите по донорство", каза още Динева и допълни, че той е комплексен, като в основата му е липсата на информираност на обществото.

„В ИАМН е назначен одит, но все още не сме запознати с резултатите от него", каза заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков, който присъства на дискусията. На въпрос дали вливането на бившата Агенция по трансплантациите, което беше направено преди години в ИАМН, е грешка и обсъждано ли е ново разделяне, Пенков каза, че засега идея за ново разделяне не е обсъждана с настоящия министър на здравеопазването.

„Столичната организация на Българския лекарски съюз е сключила договор с организация в Турция и ще започнат да изпращат български лекари там за специализация в областта на трансплантациите", обясни той. По думите му е нормално трансплантациите да се извършват в държавата, в която пациентът живее.

„Имаме законодателство, важно е да имаме много добре подготвени лекари и да се повиши доверието у хората, не е необходимо да се прави нормативна промяна", каза д-р Пенков в отговор на въпрос дали е необходима законодателна или нормативна промяна, чрез която да се повиши броят на трансплантациите в България.

Според него би трябвало болниците да съобщават в ИАМН всяка донорска ситуация, като това може да стане чрез промяна в индивидуалните договори за управление на директорите на болниците.


Източник: БТА

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.