Над 2000 ученици от различни класове са ангажирали участниците в трансграничния проект "Networld - Работа в мрежа за запазване на мултикултурното наследство от Първата световна война в страните от региона на река Дунав”.
Партньорите са 14 - Австрия, Германия, Чехия, Словакия, Словения, Унгария, България, Румъния, членки на Европейския съюз, както и Босна и Херцеговина, Молдова, Сърбия, Украйна и Черна гора - заяви Надежда Иванова, културолог от Регионалния исторически музей в Добрич. Учениците са участвали с рисунки, презентации, посещавали са и обекти на място– добави тя.
3 D книжка за малките ученици е създадена в рамките на проекта. В нея се разказваемо разбираемо за събитията, което изключително допаднало ва младите хора – обяснява още Иванова..В сборника „Добруджа в края на Първата световна война” са включени докладите от проведената международна научна конференция. Такива ще бъдат на раздадени на училища, библиотеки, учители по история и др.
„В мемориалния комплекс„Военно гробище – музей” в Добрич подменихме 150 порутени кръста, като и пейки, боядисахме цялата ограда. С този обект участваме в опита за създаване на културно наследство от Първата световна война” – разказва Иванова.
Общата стойност на проекта по оперативна програма „Дунав” е 1 869 398 евро, от тях 118 330 евро са предвидени за проектни дейности на добричкия музей. Избрано е Военното гробище, което е уникално по своята същност, тъй като в него са погребани рамо до рамо без оглед на националност и религия 3000 войни от 8 армии. То е и най-голямото на Балканите от Първата световна война.
На заклачителната пресконференция се оформи идеята Военното гробище да влезе в списъка на обекти на ЮНЕСКО.
„Целта на проекта е да бъдат запознати младите хора с истинската война, с последствията от нея и как да се работи за опазване на мира не само в България, но в мрежа за изграждане на културни връзки с държавите от ЕС и съседите ни извън него по река Дунав, където са се водили бойните действия” – казва още Иванова.
Източник: https:www.24chasa.bg