Скопие отваря „македонския въпрос“ на Балканите и претендира за „македонско малцинство“ в България. Атина реагира, София мълчи

https://mreja.bg/komentar/skopie-otvarya-makedonskiya-vapros-na-balkanite-i-pretendira-za-makedonsko-malcinstvo-v-balgariya-atina-reagira-sofiya-malchi/153213 Mreja.bg
Скопие отваря „македонския въпрос“ на Балканите и претендира за „македонско малцинство“ в България. Атина реагира, София мълчи

Автор: Велизар Енчев за "Гласове"

Визитата на македонския премиер в САЩ за инаугурацията на Доналд Тръмп е дипломатически актив за Скопие и видим пасив за София. В българското МВнР все още не могат да повярват, че докато във Вашингтон нямаше поканена наша правителствена делегация, Християн Мицкоски бе приет в Държавния департамент от двама висши американски дипломати -

Александър Касаноф, заместник помощник-държавния секретар, отговарящ за Западните Балкани, и Ричард Гренел – специален пратеник на Тръмп за деликатни мисии по света. 

Кинжалният удар за България идва от признанието на Мицкоски, според когото делегацията от Северна Македония е в САЩ, защото има официална покана от Организационния комитет за инаугурацията на Доналд Тръмп.  

В Балканския отдел на МВнР били потресени от факта, че на срещите в Държавния департамент била обсъждана евроинтеграцията на Северна Македония и най-вече „деструктивното поведение“ на София и Брюксел към македонското еврочленство...

В Държавния департамент Мицкоски потърсил американска подкрепа за отказа на Скопие да впише българите в македонската конституция, изисквайки от България да признае „македонско малцинство“ в Пиринския край. И по всяка вериятност е получил някаква американска подкрепа. Самото съгласие за подобни срещи на такова високо експертно ниво в Държавния департамент е тревожен сигнал към България. 

Да не си затваряме очите за очевидното. Противно на плана „Макрон“ (24 юни 2022) и погазвайки Договора за приятелство с България (1 август 2017), македонският министър-председател не само отказва да впише българите в конституцията, но и предявява малцинствени претенции към нас, за да ги ползва като разменна монета в течащия от месеци пазарлък с Брюксел.

Това е съвършено нов етап в отношенията ни със Скопие. Защото се сблъскваме с агресивни малцинствени претенции, които обаче се позовават на вече издадени присъди от Съда за правата на човека в Страсбург, касаещи отказ на България да регистрира македонистки сдружения в Пиринския край.

Всъщност от Вашингтон македонският премиер за втори път ни обяви малцинствена война. За първи път го направи преди два месеца в Брюксел. 

И тогава, и сега българското правителство не реагира адекватно. Вместо остро да осъди подобни претенции, в края на 2024 г. МВнР се задоволи учтиво да напомни на Мицкоски, че ако иска да влезе в Европейския съюз, трябва да спазва френския план и договора за приятелство. И нищо повече!

Изминаха 24 часа от американската атака на Мицкоски, но външният министър Георг Георгиев все още не реагира. Дали пък не изчаква тежката дума на Галя от Посолството? По вероятно се страхува, че остра дипломатическа нота към Скопие може да засегне Държавния департамент, където са приели с разбиране Мицкоски?

Втората голяма новина от щатската визита на Мицкоски е подновената му конфронтация с Гърция. На среща с изселници в Ню Джърси македонският премиер е заявил нещо гръмовно за Балканите: че „македонският въпрос е отворен, най-после трябва да намери своето решение, защото той не е решен, тлее, продължава да тлее от векове и все още съществува..."

За разлика от България, която още се ослушва и по коминтерновски изчаква американски инструкции за балканската политика на Тръмп, Гърция моментално осъди  изявлението на Мицкоски, наричайки го „груба провокация“. 

За Атина отварянето на „македонския въпрос“ не само поставя под въпрос македонския подпис под Преспанското споразумение с Гърция (17 юни 2018), но и открехва балканската Кутия на Пандора.

Ако в Преспа Скопие прие новото име Република Северна Македония и се отказа от присвояването на елинската история и култура (т.нар. Антиквизация на македонската история), сега Мицкоски прави завой в обратната посока. 

Със заплахата, че ще отвори „македонския въпрос“ на Балканите, той намеква, че е готов да ревизира Преспанското споразумение и да предяви малцинствени претенции и към Атина, както вече направи това към София.   

Впрочем още със стъпването си в премиерския кабинет, Мицкоски постави под съмнение Преспанския договор, защото се чувствал унизен от натрапеното му име Северна Македония...

До този час нито ГЕРБ, нито коалиционните му партньори от БСП-Нова левица, ИТН и ДПС-ДПС, не показват, че са унизени от думите и действията на Мицкоски на американска земя. 

От фракцията на Доган пък изобщо не са унизени, защото техен евродепутат доскоро бе докладчик на Европейския парламент за Северна Македония и в това си качество лобираше за... Скопие.

Колко ли дни ще трябват още на премиера Желязков, за да видим адекватен отговор на българското правителство?

Кога ли ще ги стигнем гърците?

0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.