Австралия трябва да направи повече в посока на това да намали въглеродните си емисии, а предоставянето на финансови средства на страните, борещи се с климатичните промени, само по себе си не е достатъчно.
Това заявиха днес ръководители на островни държави от Тихия океан, събрали се на среща в столицата на Тувалу, Фунафути, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Лидерите на най-малките тихоокеански острови, които предупреждават, че повишаващото се морско равнище е екзистенциална заплаха за техните намиращи се в ниското страни, казаха, че обещанията на австралийското правителство не извиняват подкрепата му за националната въгледобивна индустрия.
"Колкото и пари да слагате на масата, това не ви дава правото да не правите каквото трябва, а то е да намалите емисиите и да не откривате въгледобивни мини", заяви пред репортери премиерът на Тувалу Енеле Сопоага, който председателства срещата на малките островни държави от Тихия океан.
Тя се проведе преди откриването на Форума на тихоокеанските острови, на който ще присъства и австралийският премиер Скот Морисън.
Вчера, преди да отпътува за форума, Морисън заяви, че Австралия ще предостави 500 милиона австралийски (339 млн. американски) долара на островните държави от Тихия океан за проекти за възобновяема енергия и за да им помогне да се подготвят за въздействието от климатичните промени.
През юни Австралия даде одобрението си индийската компания "Адани ентърпрайзис" да открие нова мина за въглища в щата Куинсланд, в която се очаква да бъдат добивани годишно 8-10 млн. т въглища за топлоцентрали. Категоричната подкрепа на Морисън за мината беше възприета като ключов фактор за изненадващото преизбиране на правителството му през май, отбелязва Ройтерс.
Лидерите на островните държави от Тихоокеанския регион разкритикуваха Австралия и за това, че когато отчита с колко е намалила своите емисии, включва времето отпреди обещанието си от 2016 г. до 2030 г. да намали емисиите с между 26 и 28 процента спрямо равнищата от 2005 г.
Правителството в Канбера заяви, че ако стигне по-далеч в намаляването им, това ще навреди на австралийската икономика, която е зависима от минния сектор.
"Австралия изпълнява своите задължения и винаги ще ги изпълняваме", каза Морисън днес в отговор на въпрос как ще съвмести пакета с климатичната помощ с одобрението за мината на "Адани". "Именно това ще кажа и пред тихоокеанските лидери, когато се срещна с тях", добави той.
Източник: https:www.24chasa.bg