Тръмпизмът завладява Англия с новия премиер

https://mreja.bg/novini/trampizmat-zavladyava-angliya-s-noviya-premier/86255 Mreja.bg
Тръмпизмът завладява Англия с новия премиер


Доналд Тръмп и Борис Джонсън са като

две капки вода, което вещае проблеми

За приликите между двамата се говори отдавна, но днес, когато Борис Джонсън поема управлението на Великобритания, сравняването му с американския президент Доналд Тръмп изглежда някак плашещо. Не само защото означава, че вълната от популизъм е завладяла и британския политически връх, а защото двамата са в състояние да забъркат доста големи каши. Показвали са го многократно досега и цялата олелия през последните часове

колко много се

харесват и ценят

е знак, че активно ще си партнират на политическата сцена.

“Един наистина страхотен човек ще бъде премиер на Великобритания. Той е силен и умен. Наричат го британския Тръмп, което означава, че те ме харесват там. Това е, което те искат и от това се нуждаят. Той ще свърши добра работа”, заяви разпалено американският президент по време на среща. След което се взря в екзалтираните си симпатизанти и започна да търси друг по думите му достоен британски политик – Найджъл, който ще работи добре с Джонсън.

Да, това е същият Найджъл Фараж, който разпалваше страховете на британците срещу българските и румънските имигранти на Острова и успя да убеди много от тях да гласуват за излизането от ЕС, за да се отърве от такива неканени гости.

За Тръмп обаче той също е умен политик и безспорен фактор, след като за партията му “Брекзит” на последните евроизбори са гласували 32% от британските избиратели.

Затова мнозина виждат в негово лице

нов знаменосец

за Брекзит,

ако Джонсън се провали с изкарването на Великобритания от ЕС и се стигне до предсрочни избори.

Дотогава обаче има време, което новоизбраният британски премиер, изглежда, ще използва на бързи обороти. Той вече заяви, че ще осигури напускане на Евросъюза до 31 октомври, независимо дали ще има споразумение с Брюксел. Това е доста самоубийствен ход, тъй като на практика Джонсън ще разполага само с 18 работни дни на парламента, за да получи подкрепа там, нещо, което предшественичката му Тереза Мей не успя да стори за 3 години. Още повече че депутатите вече успяха да прокарат решение, стопиращо Брекзит без сделка.

За да ги прескочи, е възможно

Джонсън да

прибегне до

нечестни

процедурни

хватки,

включително спиране на работата им. Впрочем така прави и Тръмп, когато някои от решенията му се сблъскват с останалите власти в САЩ, но в настоящото разпределение на силите в Британския парламент това може да доведе до непредвидима политическа и дори конституционна криза.

Така че не е чудно, че единствената явна политическа стратегия на Джонсън е да се присъедини към Тръмп с надежда да осигури някаква търговска сделка.

Един вид успокоително хапче, след като е предизвикал катастрофа за хората и бизнеса с излизане на Великобритания от ЕС без споразумение в края на октомври.

Само че изобщо не е сигурно, че ще успее, дори и това да издейства. МВФ вече предупреди, че Джонсън рискува да причини глобален икономически шок, ако изведе Великобритания от ЕС без споразумение. Организацията даже посочи подобен ход като една от главните заплахи за икономиката заедно с търговската политика на САЩ, доминирана от идеите на Тръмп.

Европейската комисия също определи, че

това са двата

най-големи риска

през следващите

месеци,

които ще продължат да замъгляват и да правят несигурни перспективите за инвестиции и търговия.

Освен това изобщо не се знае дали страни като Индия и Китай, с които в момента Вашингтон се опитва да сключи нови търговски споразумения, ще бъдат склонни да решават толкова важни въпроси в този момент. Още по-малка е вероятността да припознаят Великобритания като независим достоен партньор, рискувайки отношенията си с ЕС.

Затова и тръмпизмът като политически модел се струва опасен на по-голямата част от света. И всеки паралел между Доналд и Борис кара много хора да потръпват и със страх да поглеждат сутрин в интернет дали някой от двамата не е забъркал нов скандал.

Първият тест за

тях вероятно ще

бъде кризата

с Иран,

особено ако Джонсън наистина успее да отдели Великобритания от ЕС. Вече се видя каква е преценката на Тръмп по въпроса. Преди дни той разпореди нанасянето на удар по Иран и след минути го отмени сякаш става въпрос за детска игра, а не за военни действия.

Твърди се, че Барак Обама е сред първите, които започват да наричат Джонсън “британския Тръмп”.

Основната причина е, че и Борис, и Доналд не си мерят думите. Обичат да послъгват, да обиждат и след това да се извиняват, когато стане напечено.

Когато Обама прави паралел между двамата, Доналд вече е президент на САЩ, а Борис е външен министър на Великобритания. Първият е успял да нарече африканските родини на идващите в Америка бежанци “кенефни държави”, а вторият да сравни жените, носещи бурки, с пощенски кутии и да набеди Обама в омраза към Британската империя.

Извън политиката двамата също са като две капки вода освен набиващите се на пръв поглед рошави руси коси. Зодия Близнаци са. Родени са в Ню Йорк през юни – Тръмп на 14-и, а Джонсън – на 19-и, с разлика от 18 г.

Имат по

пет деца,

като една от дъщерите на англичанина е извънбрачна.

Американският президент се е женил три пъти, а британският премиер е на път да изравни резултата. Говори се, че ще сключи трети брак с приятелката си Кяри Симъндс, която е с 24 г. по-млада от него. Точно толкова е разликата и между Тръмп и съпругата му Мелания. Скандалните изневери и на двамата са многобройни. Те имат славата на мъже, които се държат безотговорно и егоистично в любовните си отношения.

Затова не е чудно, че се одобряват и харесват, а европейските лидери се държат хладно към избора на Джонсън за премиер.

Всъщност той никога не е бил харесван в Брюксел. Още като кореспондент на британския вестник “Телеграф” там, си спечелва славата на човек, който с лека ръка изопачава европейските ценности и правила.

Негови колеги от това време разказват, че Борис разпространявал толкова негативни и понякога измислени истории, че еврокомисарите го избягвали, а британското външно министерство по време на управлението на Джон Мейджър даже било създало специално звено, което да противодейства на евроскептичните му твърдения. Затова и когато Тереза Мей го направи външен министър през 2016 година, много европейски политици трудно го преглътнаха, а сега направо са шокирани.

Още повече че за разлика от Тръмп Джонсън вероятно изобщо няма подкрепата на мнозинството избиратели.

За него гласуваха едва 92 153 от членовете на Консервативната партия, което е някаква стотна от процент от общия брой на имащите право на глас в страната. А според последните социологически проучвания торите въобще нямат шанс да са водеща политическа сила в следващ парламент.

Което прави премиерското място на Борис Джонсън още по-компрометирано и несигурно. Новият британски премиер ще трябва наистина да стори някакво чудо, за да успее да изведе Обединеното кралство от ЕС без сериозна криза, както обещава. Засега Доналд Тръмп май е единствен сред световните лидери, който му вярва.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.