Традиционните книжарници в Китай се възраждат благодарение на редица нововъведения

https://mreja.bg/novini/tradicionnite-knizharnici-v-kitay-se-vazrazhdat-blagodarenie-na-redica-novovavedeniya/92305 Mreja.bg
Традиционните книжарници в Китай се възраждат благодарение на редица нововъведения


Китайските читатели, които преминаха към електронните книги и онлайн пазаруването, отново се връщат в традиционните книжарници, които днес предлагат по-широка гама от нови елементи, предаде Радио "Китай".

След като основните функции на книжарниците постепенно бяха изместени, много инвеститори решиха да потърсят нови възможности. Висящи градини, разкошна декорация, иновативен дизайн, изискана и уютна атмосфера – всичко това вля нова жизненост.

Тъй като днес стандартът на живот на китайците е много по-добър, очакванията на хората към книжарниците също не се ограничава само в четенето. През последните години в Китай се появиха много книжарници, където посетителите обикновено могат да направят зашеметяващи снимки вместо само да четат. Така постепенно китайските книжарници започнаха да се превръщат в туристическа атракция.

Пекинската книжарница „Мофан" например се помещава в стара, двуетажна сграда с разкошен вътрешен дизайн. Това, което най-силно привлича посетителите, е архитектурният ѝ стил и атмосферата. Неин служител казва, че повечето посетители идват тук не за да четат, а за да правят снимки, .

Друга новопостроена библиотека се намира на плажа в северната китайска провинция Хъбей. Тя предоставя на посетителите прекрасен изглед към морето и си е спечелила славата на „най-самотната библиотека в света". Вдъхновен от картините на Андрю Уайт, дизайнерът Дун Гун проектира сградата така, че посетителите да се потопят в атмосфера от слънчева светлина, синьо небе и шума на морето. Днес мястото е популярна туристическа атракция.

Но освен пространството за четене, този вид сензационни книжарници вече служат и като основни културни центрове в градовете. Те организират редица събития като прожекции на филми, комедийни вечери, лекции и литературни фестивали.

Но кой с каква цел ще влезе в този тип книжарници - за да купи или чете книги, или просто да направи снимки и да ги публикува онлайн, зависи изцяло от личния интерес.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.