САЩ: Без договор за Косово Русия има влияние върху Сърбия и върху целия регион

https://mreja.bg/senzacionno/sasht-bez-dogovor-za-kosovo-rusiya-ima-vliyanie-varhu-sarbiya-i-varhu-celiya-region-2/64986 Mreja.bg
САЩ: Без договор за Косово Русия има влияние върху Сърбия и върху целия регион


Комитетът на американския Сенат за въоръжените сили обсъди състоянието на сигурността в Югоизточна Европа, американските национални интереси в региона и засилването на влиянието на Русия и Китай и посочи като две най-големи /потенциални/ огнища на Балканите политическата блокада в Босна и Херцеговина и преговорите между Сърбия и Косово, съобщава белградският вестник "Данас", цитиран от БТА.

Участниците са на мнение, че е необходим по-силен ангажимент на САЩ. "Нестабилните и конфликтни Балкани подриват американската национална сигурност и едно дипломатическо оттегляне би било голямо американско поражение. През последните 20-30 години вложихме огромен дипломатически, политически и военен капитал в региона. За нас би била голямо поражение и нова война, особено в Босна или между Косово и Сърбия, това би било голяма катастрофа. Русия и Китай не само че биха спечелили от това, те биха използвали този нов замах за подриване на други европейски държави", каза Янош Бугайски от Центъра за анализ на европейската политика.

Той каза, че Вашингтон трябва да се фокусира върху четири цели в Югоизточна Европа, за да предотврати такъв сценарий.

""Първо, засилване на сигурността с включването на целия полуостров в НАТО, вярвам, че накрая и Сърбия ще поиска да стане членка на алианса. Второ, решаване на споровете между Косово и Сърбия и на вътрешните проблеми в Босна и Херцеговина. Трето, ограничаване на инвестициите на Китай и засилване на американските инвестиции,1 и четвърто, анулиране на руското влияние в цяла Европа", каза Бугайски.

Говорейки за Босна и Херцеговина и Косово като потенциални огнища, изпълнителният заместник председател на Атлантическия съвет Деймън Уилсън посочи, че "без договор /за Косово/ Русия има влияние върху Сърбия и оттук върху целия регион".

"Липсата на договор стимулира националистическите политически дебати, които забавят развитието на демокрацията в Сърбия и дават възможност на косовските лидери да избегнат тежките въпроси на управлението. По-решително обръщане на Сърбия към Европа ще осигури защитата, която ни е нужна за Босна", посочи Уилсън.

Бугайски каза, че не може да си представи нов въоръжен сблъсък между Сърбия и Косово, но е възможно възобновяване на конфликта в Босна и Херцеговина.

"Не мисля, че в този момент сръбското ръководство в Република Сръбска иска това. Те обаче си играят с идеята за отцепване, играят си с идеята за нефункционална или провалила се държава. Бих казал, че Баня Лука всъщност е станала мястото, където Русия се е закотвила най-добре, вероятно повече и от Белград", каза той.

Бугайски обяснява това с голямото руско влияние върху Република Сръбска и добавя, че САЩ би трябвало да удвоят вниманието си към Босна и Херцеговина.

Относно Китай Уилсън каза, че Пекин е разбрал, че идването му в региона ще срещне слаба съпротива от малките, гладни за инвестиции държави, и че може да използва региона като подстъп към останалата част от Европа. "Китайските инвестиции през инициативата "Един пояс - един път" силно повишиха икономическото влияние на Пекин в региона", каза Дейвид Шулман от Международния републикански институт.

"С оглед на икономическия фокус Китай има полза от стабилност в региона и за разлика от Русия не иска да предизвиква вътрешни разделения, да подрива подхода на ЕС или да намалява доверието в демократичните системи. Истина е също, че резултат от китайското икономическо навлизане на Западните Балкани е трупането на потеницални политически средства за влияние, засилването на нелиберални лидери и е заплаха за подпкопаване на демократичното развитие и отдръпване на тези страни по-далече от САЩ и ЕС", каза Шулман.

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.