Пропускането на закуска яде от успеха в училище

https://mreja.bg/komentar/propuskaneto-na-zakuska-yade-ot-uspeha-v-uchilishte/80540 Mreja.bg
Пропускането на закуска яде от успеха в училище


Канадски нутриционисти за пазаруването: Колкото по-малко са съставките на етикета, толкова по-добре; ако не можете да ги произнесете, няма да загубите и ако не ги изядете

Европа днес е изправена пред голямото предизвикателство на все повече пълни деца, които в същото време са недохранени, и България не прави изключение. Вече всеки 3-и в началното училище е с наднормено тегло, а повечето от тях имат някакви дефицити на хранителни вещества, каза д-р Мария Николова, специалист по хранене и диететика, преподавател в Медицинския университет в София. Тя съветва в менюто на ученика да присъстват всички групи храни с акцент върху плодовете, зеленчуците, млякото и млечните продукти, зърнените с целия им асортимент - по възможност преобладаващо пълнозърнени и многозърнени, бобовите култури, белтъчините от животински произход, яйцата, полезните растителни мазнини.

Децата се нуждаят от здравословна храна не само да растат, а и за да могат да се справят добре с ученето - до този извод стигат множество проучвания, последното от които правят в навечерието на новата учебна година канадски нутриционисти. Те дават 2 основни практически съвета за пазаруването на хранителни продукти: Колкото по-малко са съставките на етикета, толкова по-добре; и ако не можете да ги произнесете, вероятно няма нищо да загубите, ако не ги ядете. Експертите са категорични, че

няма никога

да сгрешите,

ако избирате

“цели” храни

- непреработени

и нерафинирани, или преработени и рафинирани възможно най-малко, и ги използвате за домашно приготвяне на храна. Включително за училищната закуска.

Освен балансираното и разнообразно меню важно е да не се пропуска нито едно от 3-те основни хранения, а за малките ученици - и двете подкрепящи закуски около 10 и 16 часа.

Закуската е особено важна за предучилищната и ранната училищна възраст, в която мозъкът “изисква” за работата си около 1/2 от енергията на цялото тяло. Особено внимание трябва да се отделя на здравословна закуска преди започване на учебния ден.

Ако детето не

закуси, тялото

включва стресов

метаболизъм – отделя се повече кортизол, и това е една от причините за натрупване на мастна маса около талията и съответно около вътрешните органи. На тази база сериозни проучвания доказаха, че отсъствието на сутрешна закуска води до по-ниска концентрация като цяло и до по-лоши резултати на тестовете за базови знания, смутено физическо развитие, по-често боледуване, риск от дългосрочно затлъстяване, раздразнителност, разказа д-р Николова. Специалистката съветва да не се допуска

прехранване

късно вечер - то

потиска сутрешня

естествен апетит

след събуждане

“Днес все повече деца по цял ден седят – в училище, вкъщи пред компютъра и телевизора, дори когато излизат навън, те не играят, а седят пред блока и си гледат телефоните, след което се прибират и продължават да стоят до късно пред устройствата, особено по-големите. Става 22 часът, 23, 24 и огладняват - обяснява диетоложката. - След толкова часове будуване е нормално от гледна точка на апетита. Но не е нормално по отношение на вътрешния часовник на организма – в еволюцията метаболизмът се е пригодил към ритъма, който до голяма степен съвпада с цикъла ден – нощ. С настъпването на мрака храносмилателната система минава в режим на почивка. При нарушаването на този график тя е принудена да работи извънредно във време, в което би трябвало да “спи”. Резултатът е, че хормоналният баланс на организма се срива. Хормоните на апетита се увеличават, а тези на ситостта намаляват и подтикват към ядене във време, в което организмът няма да изразходи приетите извънредни калории, защото детето ще легне да спи. На сутринта то вероятно няма да има апетит да закуси и омагьосаният кръг се завърта в нов цикъл. С времето метаболитният проблем става постоянен. Следват напълняване, висока кръвна захар и мазнини в кръвта, наднормена пикочна киселина, повишаване на кръвното налягане.”

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.