Парламентарни избори се провеждат днес в Португалия, Косово и Тунис

https://mreja.bg/komentar/parlamentarni-izbori-se-provezhdat-dnes-v-portugaliya-kosovo-i-tunis/81828 Mreja.bg
Парламентарни избори се провеждат днес в Португалия, Косово и Тунис


Парламентарни избори се провеждат днес в Португалия, Косово и Тунис, съобщава БТА.

Португалците гласуват днес на парламентарни избори, предаде Ройтерс.

Според социологическите проучвания се очаква след четири години на икономически растеж да победи Социалистическата партия на премиера Антониу Коща, но без да получи пълно мнозинство.

Това означава, че тя най-вероятно ще търси споразумение с една или повече партии, за да остане на власт.

Според изследванията на общественото мнение и анализаторите опозицията няма шанс да спечели, а дори и това да стане, няма да може да състави правителство.

Като най-вероятен следизборен сценарий се сочи сключването на ново управленско коалиционно споразумение между Социалистическата партия и крайната левица. Всички останали варианти за коалиране се смятат за малко вероятни.

Косово избира днес нов парламент в атмосфера на недоволство от корупция и висока безработица

Гласоподавателите в Косово ще избират днес нов парламент на предсрочни избори, в центъра на които бяха темите за широко разпространената корупция, високата безработица и лошите отношения със съседна Сърбия, които Косово трябва да поправи, ако иска да се доближи до членство в ЕС, съобщава агенция Ройтерс.

Косово има най-младото население в Европа - средната възраст в страната е 29 години. Годишният икономически растеж е средно четири процента през последното десетилетие, но страната е сред най-бедните, а над 200 000 косовари са избягали и са подали молби за убежище в ЕС след 2008 г., когато Косово обяви независимост от Сърбия.

Предсрочните избори бяха предизвикани от оставката на премиера Рамуш Харадинай през юли, след като той бе призован за разпит от съда в Хага във връзка с ролята му във войната срещу сръбските сили през 1998-1999 г.

Общественото недоволство от управлението на неговата трипартийна коалиция увеличи подкрепата за опозиционните партии, като дясноцентристката Демократичен съюз на Косово и Самоопределение се борят за първото място.

Кандидатката на Демократичен съюз на Косово за министър-председател Вьоса Османи смята, че страната е готова за първи път да има жена за премиер.

37-годишната Вьоса Османи, която е завършила в САЩ, се застъпва за пазарни реформи, докато нейният основен конкурент - лидерът на Самоопределение Албин Курти, иска да създаде суверенен фонд, който да възстанови ключовите държавни предприятия. И двамата са против териториални отстъпки за Сърбия като начин за съживяване на преговорите за нормализиране на отношенията.

Социологическите анкети сочат, че нито една партия няма да спечели достатъчно подкрепа, за да състави собствено правителство. Очакват се продължителни и трудни преговори, отбелязва Ройтерс.

Населението на Косово е 1,8 милиона души. Партиите и коалициите се състезават за 100 от общо 120 места в парламента. Останалите 20 са запазени за етническите общности, включително за косовските сърби, които ще имат 10 депутатски мандата.

Независимостта на Косово е призната от над 110 държави. Пет от членките на ЕС, както и Сърбия, Русия и Китай, не признават Косово за суверенна държава. В сръбската конституция е записано, че Косово е част от територията на страната. През ноември Прищина наложи 100-процентови мита на сръбски стоки и обяви, че ще ги отмени, когато Белград признае Косово.

В Тунис също се провеждат парламентарни избори днес

Днес седем милиона тунизийци гласуват за парламент, три седмици след като санкционираха управляващата политическа класа на първия тур на президентските избори, предадоха ТАСС и Франс прес.

На тези втори парламентарни избори след приемането на конституцията през 2014 г. се явяват 15 000 кандидати за 217 места и множество партии без ясно позициониране в политическия спектър.

Излезлият на първо място на първия тур на президентските избори медиен магнат Набил Каруи създаде през юни партията "Калб Тунес" (Сърцето на Тунис), която според неофициални допитвания е с най-добри шансове да спечели първо място с 29 процента от гласовете.

Второ място с 15 процента се отрежда на ислямистката партия "Ан Нахда" (Възраждане), а трето - на националдемократическата Свободна конституционна партия с 12 процента.

Следващият парламент се очертава силно разпокъсан, а някои политически формации са във враждебни отношения, което предвещава трудни преговори за съставяне на мнозинство.

Според анализатора Микаел Аяри е възможно да не се стигне до съставяне на правителство в предвидения от конституцията срок.

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.