"Комерсант": Пекин има стратегия как да предпази Китай от "хонконгската зараза"

https://mreja.bg/skandali/komersant-pekin-ima-strategiya-kak-da-predpazi-kitay-ot-honkongskata-zaraza/57363 Mreja.bg
"Комерсант": Пекин има стратегия как да предпази Китай от "хонконгската зараза"


Докато властите на Хонконг търсят начини да спрат внушителните демонстрации и безредици в китайския специален административен район, Пекин разработи собствена стратегия, която съчетава информационни и икономически мерки, целящи да предпазят от "хонконгската зараза" останалия Китай, пише "Комерсант".

Скован от британско-китайското споразумение за специалния статут на Хонконг, Пекин не може да вкара в града войски и да потисне безредиците със сила, но КНР не може и да остави нещата на самотек. Информация за събитията в Хонконг прониква в континентален Китай и може да дестабилизира обстановката там, предава БТА.

Стратегията на Пекин цели да свие влиянието на "хонконгския фактор". Първо, властите на КНР заявиха, че безредиците в Хонконг се подклаждат от чужди държави. Служителка на американското генерално консулство в Хонконг бе сурово разкритикувана от китайското външно министерство заради срещи с местни активисти на протеста на 8 август. В интернет бяха качени данни за нея, за местожителството и децата й. Многобройните думи в подкрепа на протестиращите от правителствата в САЩ, Австралия, Великобритания и други западни страни всеки път бяха посрещани от Пекин с изявления, че това е намеса във вътрешните работи на КНР. Вчера китайското официално англоезично издание "Чайна дейли" нарече събитията в града "цветна революция" и заяви, че размириците трябва да се потискат "с груба сила". Тези мерки са по-скоро за вътрешна употреба: жителите на Китай трябва да смятат, че демонстрациите са провокирани отвън, а не предизвикани от недостатъци в политиката на Пекин.

Второ, градските власти представиха на 15 август нова програма за насърчаване на икономиката в Хонконг на стойност 3,4 милиарда долара. Пакетът включва субсидии за нуждаещите се, увеличаване на данъчните облекчения за малки и микропредприятия, намален данък върху печалбите и много други мерки. Така властите смятат да се борят с икономическото неравенство, а самите протестиращи съобщиха пред кореспондент на "Комерсант", че то до голяма степен има ключова роля в безредиците, пише вестникът.

По официални данни 20 на сто от местното население живеят под чертата на бедност. Минималната заплата е 4,8 долара на час (в Япония при сравним БВП на глава от населението - 8,2 долара). Цените на жилищата са най-високи на цялата планета.

Накрая, в самия разгар на протестите - на 18 август, Пекин заяви, че планира да превърне най-близкия до Хонконг китайски град Шънчжън в "модел" за нова голяма серия от реформи, които да го направят по-привлекателен за китайците и за чужди бизнесмени от специалния административен район. Целта е да се намали значението на Хонконг за Китай като притегателен център за международния бизнес и за финансови операции, които да се прехвърлят в по-управляемия Шънчжън. Този град няма никакъв специален статут и е по-малко уязвим за социално-политически катаклизми, добавя "Комерсант".

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.