Изглежда се задава яростен скандал между Ердоган и дисиденти от ПСР

https://mreja.bg/novini/izglezhda-se-zadava-yarosten-skandal-mezhdu-erdogan-i-disidenti-ot-psr/89643 Mreja.bg
Изглежда се задава яростен скандал между Ердоган и дисиденти от ПСР


Високопоставен представител на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) се оплака от продължаваща кампания срещу ПСР, главно в социалните медии, но и се съгласи със становищата в международни медии, че ПСР е започнала да губи власт и цялост след местните избори, в частност след загубата на Истанбул и Анкара.

"Има много продуктивна дезинформация срещу нашата партия след местните избори. Това включва всякакъв вид пристрастни анализи за сегашното положение в ПСР, сякаш това не е партията, която управлява Турция вече 17 години, преодолявайки всякакъв вид кризи и намеси", каза представителят.

Силата на ПСР да устоява и да упорства не бива да бъде подценявана, посочи още той. "Целият натрупан опит след 2002 г. и способността да устоява направиха ПСР по-силна откогато и да било", добави той.

Това беше и настроението, демонстрирано на 18-ата годишнина от основаването на ПСР в петък. Президентът и председател на ПСР Реджеп Тайип Ердоган открои ролята, изиграна от ПСР от основаването й, и се зарече, че това ще продължи и в бъдеще.

Наред с останалите въпроси, той изпрати и своите главни послания до някогашните си другари, които сега работят по основаването на свои собствени политически партии. "Онези, които напуснаха този свещен дом, никога няма да успеят", каза той.

Ердоган индиректно визираше президента Абдуллах Гюл, бившия премиер Ахмет Давутоглу и бившия министър на икономиката Али Бабаджан, както и много други, чиито пътища се разделиха от ПСР. Тези имена не бяха поканени на церемонията на ПСР, макар че на годишнината присъстваха всички бивши представители и членовете на парламента.

Много представители на ПСР използваха случая да нападнат словесно тези хора с обвинения в предателство. "Ако да изоставиш другарите си сами в средата на битката не може да се нарече предателство, тогава как би могло да бъде определено това", запита ръководен партиен представител.

Тези обвинения срещу някогашни видни членове на ПСР незабавно получиха отговор от Давутоглу, който се превърна в най-гласовития и отявлен сред всички дисиденти. По време на реч в окръг Сакария по същото време, в което протичаше и церемонията на ПСР, Давутоглу отхвърли обвиненията в предателство и критикува настоящото ръководство на ПСР.

"Нарекоха ни предатели. Определиха действията ни като измяна. Никой не може да нарича премиер, избран на този пост чрез волята на народа, предател. Никога няма да има премиер предател в тази страна", каза той.

Неговото слово не се ограничи до тези бързи отговори на обвиненията на ПСР. Давутоглу, който служеше като министър-председател в периода септември 2014 - май 2016 г., отхвърли намеците относно положението на Турция по времето на неговия мандат, по-специално по отношение на борбата с тероризма.

"Много хора няма да могат да излязат публично, ако човек се разрови в миналото във връзка с борбата срещу тероризма. Защо? Напънете паметта си: ако някой ден бъде писана историята на Република Турция, то най-критичната част на тази история би била периодът между 7 юни и 1 октомври", заяви той.

В периода през 2015 г., визиран от Давутоглу, имаше два пъти парламентарни избори: едните на 7 юни, на които ПСР не успя да събере парламентарно мнозинство с около 40,8 на сто от гласовете, и другите на 1 октомври, които осигуриха на Давутоглу достатъчно подкрепа от 49,5 процента за самостоятелно правителство.

Турция преживя една от най-кръвопролитните терористични кампании с множество нападения из цялата страна в споменатия период. Двата най-големи инцидента бяха на 20 юли, когато 34 младежи в град Суруч в югоизточния пограничен окръг Шанлъурфа бяха убити при бомбено нападение на ИДИЛ ("Ислямска държава") и на 10 октомври, когато 102-ма души станаха жертва на атака на двама атентатори самоубийци в центъра на Анкара.

Изявлението на бившия министър-председател вероятно ще задейства нова политическа дискусия, тъй като почти всички опозиционни партии, организации на гражданското общество и семействата на жертвите на споменатите терористични атентати вече призоваха Давутоглу да обясни какво има предвид под "разравяне на миналото".

Скандалът между ПСР и дисидентите вероятно ще се задълбочи през идните дни чрез взаимни обвинения. Давутоглу и екипът му изглежда засилват дейностите за формирането на партия, докато дуетът Гюл-Бабаджан планира да се пробва в края на ноември или началото на декември, преди края на годината. Няма признаци за сливане между тези две отделни движения.

Макар че Ердоган е доста уверен, че тези дисиденти ще се провалят и няма да окажат въздействие върху ПСР, той е наясно с потенциалното, макар и частично, изместване от неговия електорат към новите политически формации.

"Дори и един процент гласове би имал разлика при сегашната система 50 процента плюс един. Загубихме изборите в Истанбул (на 31 март) заради 0,8 процента от гласовете, отишли в Партията на щастието", казва с безпокойство представителят на ПСР.

Не само това, според същия представител на ПСР Екрем Имамоглу, общият кандидат на опозиционния блок, чието име се появи броени месеци преди изборите в Истанбул, показа, че турската политика сега проправя път за подобни на Макрон фигури, които имат способността да набират огромна подкрепа чрез неконвенционални медийни кръгове.

Периодът, който предстои, изглежда предвещава много тежка битка между Ердоган и голяма опозиционна група, едновременно по традиционен и по неконвенционален начин.

(От БТА)

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.