Франс прес: За 70 години Китай преживя радикални промени

https://mreja.bg/jalto/frans-pres-za-70-godini-kitay-prezhivya-radikalni-promeni/66715 Mreja.bg
Франс прес: За 70 години Китай преживя радикални промени


Китай утре чества годишнина от обявяването на Китайската народна република на 1 октомври 1949 г. Днес тази държава силно се различава от земеделската страна, която беше завладяна преди 70 години от комунистите под предводителството на Мао Цзедун.

От селото към града

С 1,4 милиарда жители Китай е най-населената страна в света.

Преди 70 години огромното мнозинство от населението живееше в селата. Само 10 процента от китайците живееха тогава в градове.

През 2019 г. Китай е страна, където преобладават гражданите - те са около 60 процента от населението.

Стотина китайски градове са с над един милион жители. В страната има поне шест мегаполиса с над 10 милиона жители.

Пекин и Шанхай имат по над 20 милиона жители.

Строителна треска преобрази страната през последните три десетилетия. Пет от най-големите сгради в света се издигат в континентален Китай.

Авторитарен режим

През 1949 г. на власт се възкачва Мао Цзедун. Дългото му управление е хаотично. "Големият скок напред", амбициозна програма за индустриализация и колективизация, стартирала през 1958 г., води до гладната смърт на десетки милиони души. Културната революция, която Мао започва през 1966 г., предизвиква хаос и гражданска война. Мао умира през 1976 г.

Днес държавен глава на Китай е Си Цзинпин. Генерален секретар на Китайската комунистическа партия от 2012 г., избран за президент през 2013 г., новият управник на Китай укрепи личната си власт. Държавните медии изграждат култ на личността около него, а парламентът промени конституцията, за да му позволи да остане президент за неограничено време.

Нов световен икономически ред

Признаването на Китайската народна република отнема време. Сред първите страни, които я признават през 1949 г., са Съветският съюз и Източна Германия.

Седемдесет години по-късно Китай се е превърнал във велика сила, с която всички се съобразяват, и във втората най-голяма световна икономика.

В икономиката на Китай настъпи подем благодарение на приемането на страната в Световната търговска организация през 2001 г. Китай стана световната фабрика.

Пекин вече се стреми да разшири влиянието си с изграждането на "нови пътища на коприната", програма за инвестиции в сухопътни и морски инфраструктури между Азия, Европа и Африка, която тревожи някои страни.

Логнати, включително за пазаруване

През 2018 г. Китай наброява 829 милиона интернет потребители, което го прави най-големия интернет пазар в света.

От тях 817 милиона браузват интернет от мобилния си телефон, което прави страната и най-големия пазар за смартфони в света.

Преди десет години броят на потребителите на интернет в Китай беше само 298 милиона.

Китай е и най-големият световен пазар за онлайн търговия на дребно. Годишното му събитие - Денят на ергена, отново подобри рекорда на 11 ноември 2018 г. с похарчени общо 30,8 милиарда долара.

Пекин обаче налага цензура върху мрежата, с въвеждането на все по-строги правила за съдържанията и блокиране на чуждестранни сайтове като Фейсбук, Туитър и редица западни медии.

По пътя

През 1949 г. в Китай е имало 50 000 автомобила.

Сега в страната има 409 милиона шофьори по правителствени данни. Само през 2018 г. китайците са купили 32 милиона нови коли.

Тази върволица от коли обаче създава проблеми в гъстонаселените градове, с огромни задръствания и замърсяване.

Страната на всички суперлативи

Китай може да се похвали с най-дългия мост в света (Макао-Чжухай), най-високия мост (Гуейчжоу), най-голямата мрежа високоскоростни влакове, най-големия аквариум и, разбира се, най-голямата стена.

С население от 1,4 милиарда души Китай е най-големият автомобилен пазар в света, най-големият потребител на свинско месо, най-големият потребител на тютюн и има най-много болници от всяка друга страна.

Китай обаче държи и печалния рекорд за екзекуции на осъдени на смърт, които според Амнести интернешънъл са по няколко хиляди на година.

(Oт БТА)

Източник: https:www.24chasa.bg


0 Коментара

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.