Дума на седмицата: Кохорта

https://mreja.bg/novini/duma-na-sedmicata-kohorta/98724 Mreja.bg
Дума на седмицата: Кохорта


За първата група 2 пенсии може да са по-малко от една

Държавата за първи път призна, че първата кохорта с втора пенсия от частния фонд сумарно може да получи по-малко, отколкото, ако се беше осигурявала само в държавното обществено осигуряване. Това са жените, които ще се пенсионират между 2021 и 2024 г., както и мъжете с пенсия през 2024 г. Признанието идва 19 г. след като бе въведен вторият стълб в пенсионната система у нас. През това време държавата така и не разписа как ще се плащат парите, събрани в частните пенсионни фондове. А там от 2001 г. всеки роден след 31 декември 1959 г. внася задължително 5% от пенсионните си осигуровки. Средно жените са успели да натрупат едва около 4000 лв., а причините според експертите са краткият осигурителен срок и ниските вноски през годините. Така при тях съществува реалният риск втората пенсия да не може да компенсира намаляването с 20% на държавната.

По принцип хората, на които им остават до 5 г. до навършване на пенсионна възраст, имат право да прехвърлят еднократно втората си пенсия в НОИ и да получават само държавната. Това обаче означава, че срокът за прехвърляне към НОИ вече е изтекъл за жените, навършили 56, 57, 58 и 59 г. 55-годишните пък ще могат и догодина да решат къде да се осигуряват.

Тази седмица се представиха три варианта на плащането на втората пенсия и тя може да е пожизнена, разсрочена или еднократна. Последната обаче важи само при прекалено ниска натрупана сума по партидата. Пожизнена ще получават хората, чиято втора пенсия би била не по-малка от 15% от минималната, или 43,88 лв. на месец при сегашните правила. Тя ще се актуализира веднъж годишно, но за разлика от пенсията от НОИ ще се влияе от доходността на фонда. Така при отрицателна доходност за конкретна година втората пенсия може и да намалява, вместо да расте.

Означава

група от хора

През седмицата думата “кохорта” изненадващо стана една от най-популярните сред бъдещите пенсионери. Всъщност означава група от хора, която може да се проследи през определен период от време. Кохортата може да бъде разграничена по дата на раждане, така че характеристики на тази част от населението може да бъдат определени при навлизане във всеки следващ времеви и възрастов период. Понятието има и съвсем друг смисъл - основната военна структура в древноримски легион. Думата има и друго значение - група от хора, обединени от лидер, действащи заедно за свои интереси с нечестни средства.

Основна военна

структура в

Древен Рим

Кохорта е основна военна структура в Древен Рим, в която влизат около 480 души. От втората половина на I в. първата кохорта на всеки легион била увеличена до близо 800 човека и реорганизирана в 5 центурии. Десет кохорти образували основното формирование в армията – легион. Преторианските кохорти пък били лична охрана на императорите. Съществували са и полицейски кохорти, които са патрулирали в столицата, както и пожарникарска група.

Източник: https:www.24chasa.bg


С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.