България не позволи на Англия да вкара повече от 4 гола. Направо си е успех!

България очаквано загуби с разгромното 0:4 за втори пореден път на стадион "Уембли" от Англия и се закотви на последното място в квалификационна група А за европейското догодина.

Отново според предварителните нагласи защитниците на гостите позволиха на капитана на съперника Хари Кейн и той отбеляза три гола, като двата бяха от дузпи.

Още едно попадение реализира Рахим Стърлинг.

Треньорът на България Красимир Балъков заложи на изключително дефанзивна схема, като единият от опорните халфове - Георги Сърмов, практически беше превърнат в трети централен защитник заедно с Васил Божиков и Николай Бодуров, а бекове бяха Страхил Попов и Антон Недялков.

Ролята на единствен нападател в схемата 5-4-1 беше поверена на плеймейкъра на "Лудогорец" Марселиньо, а зад него вакуума в средата на терена напразно се опитваха да запълнят Ивелин Попов и Кристиян Малинов и по крилата - Галин Иванов и Вандерсон.

Първото полувреме мина без особени изненади, като може би единствено домакините очакваха преди почивката да са паднали повече голове.

Нищо чудно нямаше нито в името на голмайстора - капитана Хари Кейн, нито в това, че англичаните непрекъснато атакуваха, а българите се бранеха, понякога с последни усилия.

Все пак въпреки изключително деванзивния състав, избран от треньора Красимир Балъков, първият удар в очертанията на някоя от вратите бе нанесен от българския отбор.

Негов автор бе абсолютният дебютант Вандерсон, който получи топката от друг бразилец - Марселиньо.

До края на полувремето добър удар, но право в ръцете на вратаря Пикфорд, отправи и капитанът Ивелин Попов.

На фона на тези две полувъзможности пред вратата на Пламен Илиев имаше опасност на всяка втора минута, а понякога и по-често.

Ударите не бяха толкова много, особено в очертанията, но Рашфорд и особено Стърлинг направо развинтиха опонентите си по крилата.

Така падна и голът в 24-ата минута - крилото на "Манчестър Сити" размина Божиков, пусна топката по земя към Кейн, който отблизо не сбърка.

Преди това бе отменен и гол на капитана на Англия заради засада.

След почивката всичко си дойде по местата в рамките на 6 минути между 49-ата и 55-ата с нов гол на Хари Кейн, този път от дузпа, и на Рахим Стърлинг.

След това останаха само две интриги - дали домакините ще постигнат най-голямата си победа в историята на мачовете срещу България и дали Хари Кейн ще стигне до хеттрик.

Успяха само във второто, като капитанът реализира втората си дузпа, направена от влезлият като резерва Кристиян Димитров.

Той смени Николай Бодуров, който от доста време няма игрова практика в ЦСКА и Балъков обяви, че поема цялата отговорност за това си решение.

Не е ясно какво точно е имал старши треньорът на националния отбор, но избраниците му поеха трета поредна загуба, а победа нямат вече 23 месеца - от 2:1 над Кипър в Лигата на нациите.

Положението на "А" отбора е толкова тежко, че не само сме на последно място в групата, ами и изоставаме с цели 6 точки от футболния "гигант" Косово - държава, която даже не е призната от всички.

АНГЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0 (1:0). Голмайстори: Хари Кейн (24, 49, 73), Рахим Стърлинг (55). Съдия: Марко Гуида (Италия). Жълти картони: Майкъл Кийн, Дани ; Николай Бодуров.

АНГЛИЯ: Джордан Пикфорд, Киърън Трипиър, Майкъл Кийн, Хари Магуайър, Дани Роуз, Рос Баркли, Деклан Райс, Джордан Хендерсън (66-Мейсън Маунт), Маркъс Рашфорд, Рахим Стърлинг (71-Джейдън Санчо), Хари Кейн (77-Алекс Окслейд-Чембърлейн).

БЪЛГАРИЯ: Пламен Илиев, Страхил Попов, Николай Бодуров (65-Кристиян Димитров), Васил Божиков, Антон Недялков, Галин Иванов (83-Даниел Младенов), Ивелин Попов, Георги Сърмов, Кристиян Малинов, Вандерсон, Марселиньо (67-Десподов).